Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Til hunden regner jeg med? Haha :)

Jeg hadde nok vaksinert om hunden skulle parres med utenlandsk hannhund uten inseminering.

Har ikke satt meg inn i hvor utbredt herpes er på hund men av hva jeg husker fra virologien er det langt mer utbredt utenfor Skandinavia. Det er vel kanskje en del smitte i Sverige?

Men hvordan er ståa i Norge?

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

Skrevet

Etter hva jeg har forstått, kan smitten like godt hentes i parken hvis en hund med utbrudd slikker tispa bak - matadoravlshannhund som stilles hver helg er ikke argument alene for å ta vaksinen, fordi viruset visstnok er såpass utbredt at du kan hente det hvor som helst. Det er i hvert fall argumentet jeg har fått fra veterinær i forhold til ikke å ta vaksinen. En undersøkelse kartla at omtrent halvparten av alle hunder har hatt herpes. Har de hatt det en gang, har de også bygd opp immunforsvar mot å få det igjen, så sjansen er faktisk stor for at vaksinen ikke trengs.

Jeg tok den et par ganger på X'en, hun ble ikke noe mer drektig av den grunn. Jeg har ikke tatt den de siste gangene. 

Men anbefalingen er vel i så fall å ta en vaksine en ukes tid før parring, for å beskytte under parringen og gjøre det tryggere for egg og sæd å befruktes og at de lettere fester seg. Og deretter en ny vaksine før fødsel, for å beskytte valpene som skal ut fødselskanalen i fall tispa har utbrudd, samt under den første diingen.

Veterinæren jeg snakket med ville heller vaksinert ei tispe som sjelden er ute og dermed ikke kan ha blitt eksponert - tisper som har vært litt på utstillinger og i andre hunde-gatheringer ville han ikke brydd seg med å vaksinere.

Skrevet

Jeg har både vaksinert og ikke vaksinert, ene gangen fikk jeg et fint kull på fire store valper (førstegangstispe), andre gangen fikk jeg enebarn (forrige gangen mista tispa hele kullet). Altså to forskjellige tisper. Har ikke vaksinert etter sistnevnte, og har riktignok hatt noen tomme tisper, men rasen (sheltie) har jo en del problemer med fertilitet, så jeg tror ikke det har så mye å si egentlig. Det var veldig poppis med herpesvaksine på rasen i den perioden der, men nå har det avtatt. Nå er det antibiotika som er det store, visstnok. Om det har noe for seg har jeg ingen formening om. 

Skrevet

Willy er far til et kull der 3 av 6 valper døde av herpesinfeksjon etter fødsel (de ble obdusert). 
Han har hatt 6 kull: 
1. kull - 7 valper født, ingen døde - ikke herpesvaksinert.
2. kull - 6 valper født, 3 døde - ikke herpesvaksinert.
3. kull - 8 valper født, 2 døde - ikke herpesvaksinert.
4. kull - 6 valper født, 2 døde - ikke herpesvaksinert
5. kull - 11 valper født - ingen døde - tispa herpesvaksinert.
6. kull - 10 valper født - to dødfødt - tispa herpesvaksinert.

Jeg vet ikke helt jeg... jeg anbefalte de to siste å vaksinere tispene sine, men jeg vet jo ikke om det hadde noe med kullstørrelsen å gjøre. Jeg er vel litt sånn better safe than sorry, og det var vel en undersøkelse jeg leste om (mens siste oppdretter var her og parret) der de her i Norge hadde på vist herpessmitte hos ca 80% av hundene av en rase (mener det var gordonsettere). 

  • 4 weeks later...
Skrevet

dersom jeg skal ha valper på min hund vil jeg nok vaksinere ja.
hva er ulempene kontra fordelene?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...