Gå til innhold
Hundesonen.no

Do as I Do


Poter
 Share

Recommended Posts

Ja! Det funka kjemperaskt, og jeg hadde faktisk akkurat en økt med det nå rett før jeg satte meg ned. Har ikke vært på kurs da, bare prøvd meg fram ut fra det jeg har sett fra video. Flere bekjente av meg var akkurat på kurs.

 

Jeg synes bare det var vanvittig fascinerende og har ikke tenkt noe lenger enn det, skulle gjerne vært på kurs først. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

14 minutter siden, Frida og fuglehundene skrev:

Ja! Det funka kjemperaskt, og jeg hadde faktisk akkurat en økt med det nå rett før jeg satte meg ned. Har ikke vært på kurs da, bare prøvd meg fram ut fra det jeg har sett fra video. Flere bekjente av meg var akkurat på kurs.

 

Jeg synes bare det var vanvittig fascinerende og har ikke tenkt noe lenger enn det, skulle gjerne vært på kurs først. 

Så gøy! Synes det høres interessant ut, men sånn ved første øyekast ser det mest ut som det er en form for stimuluskontroll... men det er kanskje bare på steg 1?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Poter skrev:

Så gøy! Synes det høres interessant ut, men sånn ved første øyekast ser det mest ut som det er en form for stimuluskontroll... men det er kanskje bare på steg 1?

Hele poenget er vel å kunne lære inn ny atferd ved at hunden "hermer" etter oss, sosial læring. I første omgang må kommandoen for "gjør som jeg sier/do as I do", læres inn og så kan man etter hvert bruke det på å lære inn ny atferd. Kan skrive litt mer etterpå :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke så veldig mye mer å si da :P Jeg bare så videoer fra kurset som var nå nettopp og leste kommentarer. Sosial læring har vist seg å ha effekter på hukommelsen slik at hunden lærer raskere, husker lengre og generaliserer atferden raskere enn ved vanlig assosiasjonsbasert læring. Jeg har ikke sett kildene eller vet fordeler/ulemper ved dette, jeg ble bare så fascinert av at hundene kan kopiere oss. Noe jeg forsåvidt visste fra før, jeg har bare ikke tenkt på det på den måten. Jeg ser jo feks at Isak kopierer meg når jeg trener Bris. Han gjør ikke øvelsene fullt ut, men jeg ser han tenker og kanskje flytter vekta si i stedet for å fullføre bevegelsen. Feks da jeg trente dekk med Bris så observerte jeg at Isak senket hodet ned mot gulvet akkurat i det jeg la meg, han liksom fulgte meg med kroppen sin. Og det har han sikkert gjort hele tiden, jeg har bare ikke sett det før nå. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Lola Pagola skrev:

Hvordan lærer man inn at hunden skal herme?

Sent fra min SM-G903F via Tapatalk

Du gjør først øvelsen  (viser med kroppen din), pass på at hunden ser deg når du gjør det. Så sier du "do it" eller annen kommando og rett etterpå kommandoen den skal utføre. Feks "do it sitt". Etter hvert kan man vente ut hunden for å se om den prøver selv etter du har sagt do it. Du får søke på YouTube, skal ligge videoer fra kurs der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...