Gå til innhold
Hundesonen.no

hvilken hunderase passer for meg?


Synne

Recommended Posts

Skrevet

Eg lurer bare på vas hund som paser til meg..Her er en liten beskrivelse:

eg liker ikke for ville hunder men de må være leksom og ikke dra for mye ikke så veldig liten hund(traker bare på deg hihi).OG er ikke så veldig sporty heller :) eg liker veldig å være på fjellet og liker ikke så

veldig at hunder bjefer så mye,den må kunne være alene og kurs må den gå på å vi bo på landet så ikke chihuahua kanskje border collie vet ikke defor trenger eg hjelp av dere hunde eksperter..Pliz svar vis du vet en hund som passer for meg.. :)

Skrevet

Kan du prøve å være enda mer presis i din beskrivelse av hva du ønsker i en hund?

Pelsstell

arbeidsoppgaver

har du interesser som f.eks lydighet, spor, agility o.s.v

Det vil være enklere å gi deg videre råd.

Skrevet

Du må skrive en mer beskrivende overskrift for denne tråden

Som f.eks hvilken hunderase kan passe for meg?

Skrevet

Eg lurer bare på vas hund som paser til meg..Her er en liten beskrivelse:

eg liker ikke for ville hunder men de må være leksom og ikke dra for mye ikke så veldig liten hund(traker bare på deg hihi).OG er ikke så veldig sporty heller :) eg liker veldig å være på fjellet og liker ikke så

veldig at hunder bjefer så mye..Pliz svar vis du vet en hund som passer for meg.. :)

Angående bjeffing, draing og den slags, så er det opp til deg hvordan hunden blir. Du må selv lære den og ikke dra og å ikke bjeffe, om det er slik du vil ha det. Men selvsagt er det også raser som er mer kjent for å bjeffe enn andre.

Skrevet

Buhund da? den bjeffer riktignok da, en del av kjøpekontrakten det ;) men eller oppfyller den alt du ber om :D

kanskje det får se :P

Skrevet

En Border Collie er en stoor munnfull å bite over hvis det er din første hund. Med mindre du er innstilt på å trene mye hver dag, i alle slags vær, gjerne i gjennomsnitt 1 1/2-2 1/2 time hver dag.. En BC er en arbeidsnarkoman, og trives aller ebst når de får jobbe- helst med sau, menogså spor, agility søksøvelser osv.

Du må være litt mer presis i beskrivelse over hva du ønsker deg av en hund, men en Mellom/kongepuddel, cavalier, en sheltie eller lignende kan kanskje være gode valg. Du kan også sjekke ut den mer uvanlige rasen Dansk Svensk Gårdshund, det e ren fantastisk fin rase, som kan egne seg godt som førstegangshund hos noen som er villig til å jobbe endel og gi hunden masse hjernetrim. Dette er, som navnet sier, en gårdshund som bl.a dreper rotter. Hvis du prøver og sette opp en liste over hvilke kriterier du stiller til hunden, kan vi i større grad hjelpe deg. F.eks.

1) Hva vil du bruke hunden til, lydighet/agility/bruks? Konkurranse nivå, eller bare for aktiviseringens skyld?

2) Ca hvor stor skal hunden være, er du interessert i pelsstell?

3) Hvordan vil livet ditt være om ca 10 år, tenker du og ta en lang og krevende utdannelse, utenandsopphold eller lignende?

4) Vild u ha en hund som er mer selvstendig, eller en hund som "knytter" seg nærmere til eieren?

Har du tenkt over hva du må ofre for hunden, hvor mye tid og arbeid en hund krever? Det blir et stort ansvar, og en hund binder deg ofte veldig; det er ikke bare å dra på hyttetur eller spaniatur med vennegjengen;)

Skrevet

Riesenschnausere er ekstremt tøffe hunder- vil absolutt IKKE anbefale de som førstegangshund, selv om de er flotte. Da bør du isåfall gå ned noen størrelser, til dverg schnauser.. De kan også være vanskelige å motivere for lydighet

Skrevet

mamma har hat newfoundlandshund i mange år men kanskje de blir litt for stor eller hva?

Om du skal ha newfoundlandshund bør du vite at du kan få dne lydig, som valp! Jeg har hatt to hannhunder, på 80 og 85 kilo (Boris var oppimot 90 i 2års alderen. han avr enorm). Og de er ikke verdens enkleste skapninger å gå på tur med om de ikke kan gå pent i bånd. I hvert fall ikke om det flyr en katt fordi (ja, jeg har komt hjem med blod og skrubbsår over hele meg maange ganger, etter å ha tatt meg en tur 7 ganger rundt naboens hus).

Nuffe er ikke en god førstegangshund (men nå vet jeg ikke om moren din skal delta i hundeholdet, siden hun har erfaring med hunder fra før)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...