Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpe fritt i Oslo eller omegn?


Recommended Posts

Skrevet

Hei folkens. 

 

Skal en tur til Oslo neste helg og lurte på om det er noen steder som feks skog eller mark hvor min hund kan få strekke på benene lovlig uten bånd. Helst avgrenset område. Kan man feks gå løst ved stranden på Huk? 

Skrevet

Båndtvangen er jo over, så da kan du jo i prinsipp ha hunden løs hvor du vil under kontroll.  Det er mye skog og mark rundt hele byen, så bare å velge og vrake :ahappy: Huk også :thumbs:

  • Like 1
Skrevet

Det er takk og lov ikke helårsbåndtvang her enda.

Om du vil ha selskap så er friområdene i Frognerparken og Ekeberg stedene å dra. Ekeberg er mye større og bedre, Frognerparken har mer "tvilsomt" klientell. Ellers er det Oslomarka. Rundt Sognsvann er det en del folk og løse bikkjer, ellers så skal du ikke så langt av veiene før du har marka mer eller mindre for deg selv.

  • Like 1
Skrevet (endret)

Ola Narr på Tøyen er et annet frislippområde som også er hyggeligere enn Frognerparken.

Endret av tmp
  • Like 1
Skrevet

Det er takk og lov ikke helårsbåndtvang her enda.

Om du vil ha selskap så er friområdene i Frognerparken og Ekeberg stedene å dra. Ekeberg er mye større og bedre, Frognerparken har mer "tvilsomt" klientell. Ellers er det Oslomarka. Rundt Sognsvann er det en del folk og løse bikkjer, ellers så skal du ikke så langt av veiene før du har marka mer eller mindre for deg selv.

Kommer helt an på når på dagen du er der, helgene ville jeg holdt meg unna. Ellers er lunsj tider en veldig koselig tid å være der på. Da er de fleste gamle hunder og folk som koser seg med skravling og hundene bare surrer rundt og er gamle. Er jeg i parken rundt den tiden, går jeg alltid innom og slår av en prat. Det kommer av og til opp barn og ungdom fra Majorstua skoles avdeling for funksjonshemmede for å hilse på å. Så, heldigvis ikke så ille som ryktene vil ha det til på formiddagene :)

  • Like 2
Skrevet

Takker for svar og tips!

Da kan det være jeg går i Frognerparken fredag formiddag da det er i nærheten og ellers andre steder i helgen:-)

Bra det ikke er båndtvang hele året da :-)

Håper på fint høstvær...

Skrevet

I bykjernen er det båndtvang hele året, bortsett fra på de frislippområdene som er nevnt. I skogen kan du slippe hunden din hvor du vil :)

Skrevet

I bykjernen er det båndtvang hele året, bortsett fra på de frislippområdene som er nevnt. I skogen kan du slippe hunden din hvor du vil :)

Kun på kirkegårder, såvidt jeg vet? Med mindre det er noe helt nytt?

Skrevet (endret)

Ola Narr på Tøyen er et annet frislippområde som også er hyggeligere enn Frognerparken.

Er det relativt saklig der, også på en søndag? Lurte på å rusle ned med Kovu på søndag formiddag.

Relativt nytt altså. Men hvor er det skrevet offisielt? For nå har jeg lest politivedtektene to ganger, og det står

 

§ 6-1.Ansvar for dyr på offentlig sted

På offentlig sted plikter person med ansvar for dyr å ha kontroll med dyret ved bruk av bånd eller på annen måte, slik at dyret ikke er til fare eller sjenanse.

Ikke "eller inngjerdet" slik som det står om båndtvang i hundeloven. Jeg tolker det ovenstående slik at man skal ha kontroll på hunden sin, punktum. Det skal man jo uansett i hundeloven, men det kan jeg jo irritere meg grønn over et annet sted.

Edit: Ser nå at avisartikkelen skriver at de har vedtatt å innføre. Altså er det vel enda ikke innført, tenker jeg. Og slik kan det jo godt bli, de kan vel heller gi noen ekstra kroner til politiet for å bøtelegge en hundeeier eller tre som faktisk ikke har kontroll på dyret.

Endret av simira
Skrevet
 

Er det relativt saklig der, også på en søndag? Lurte på å rusle ned med Kovu på søndag formiddag.

 

Det er veldig lenge siden jeg var der, typ et par år...men jeg har bare gode erfaringer derfra. Har verken opplevd eller hørt noe negativt om stedet.

Ser nå at avisartikkelen skriver at de har vedtatt å innføre. Altså er det vel enda ikke innført, tenker jeg.

Det er slik jeg og har tolket det..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...