Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg følger Canis sitt nettkurs i klikktrening. Ikke kommet så langt, men hunden forstår nå at klikk er bra osv.

Men når skal jeg legge til kommandoer på hva han gjør?

To eksempler. Jeg klikker hver gang han sitter seg og gir godbit. Men når begynner en å legge til kommandoen "sitt". Er det i det hunden har satt seg, eller i forkant?

Hva med på plass? Jeg ønsker jo at han skal komme til meg og sette seg på siden. Men når skal kommandoen legges inn? I det jeg roper på ham, eller i det han faktisk sitter seg ned korrekt ved siden?

Skrevet

Det kommer leksjoner om det å sette på kommandoer etterhvert. Det varierer litt hva folk anbefaler, jeg mener klikkerboka sier at du ikke bør sette på kommando før hunden kan øvelsen slik den skal være. Da begynner du med å si kommandoen idet hunden gjør øvelsen, klikk og belønner. Etterhvert "flytter" du kommandoen slik at du sier den før hunden gjør øvelsen. Videre kommer stimuluskontroll, der du lærer hunden å ikke tilby øvelsen uten kommando.

Skrevet

Jeg følger Canis sitt nettkurs i klikktrening. Ikke kommet så langt, men hunden forstår nå at klikk er bra osv.

Men når skal jeg legge til kommandoer på hva han gjør?

To eksempler. Jeg klikker hver gang han sitter seg og gir godbit. Men når begynner en å legge til kommandoen "sitt". Er det i det hunden har satt seg, eller i forkant?

Hva med på plass? Jeg ønsker jo at han skal komme til meg og sette seg på siden. Men når skal kommandoen legges inn? I det jeg roper på ham, eller i det han faktisk sitter seg ned korrekt ved siden?

 

Dette kommer senere i kurset, som Simira skriver. Så bare fortsett på den måten du har fått instrukser om til neste trinn kommer. 

Jeg legger på kommando i det hunden gjør det jeg vil, prøver å time det slik at det er nesten på slutten av handlingen (eller slik at det er ingen vei tilbake), slik at han ikke blir distrahert av at jeg plutselig sier noe. Med sitt f.eks ville jeg sagt "sitt" i det rumpa treffer bakken. Også klikk og godbit.

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...