Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Så, to ganger nå har det hendt at Mana plutselig, helt uten videre, har begynt å stresse på kvelden. Det skjer plutselig. Vi kan alle sitte og drive med vårt, Mana ligger i gangen (Vi skjermer henne og kattene innimellom), og så plutselig begynner hun å pese, pipe og stresse. Tar vi henne på stua er alt greit. Hun legger seg ned og slapper av. Gangen er bare 5 meter unna stua og hun hører oss og ser oss når vi er på kjøkkenet.

Jeg finner ingen årsak, og det er så rart at det inntreffer sånn helt plutselig. Det er ingen rare lyder utenifra som kan trigge henne, og vi gjør ikke noe unormalt. Hun må heller ikke på to, da vi har sjekket det. Mat har hun også fått og alt er som vanlig. Det skal altså ikke være noen grunn til at hun begynner sånn. Hun har aldri vært sånn før.

 

Kan det være en kommende løpetid som gjør det? Jeg fatter ingenting :icon_confused:

 

Nå har hun holdt på i ca en time + og nå virker det som om hun roer seg igjen, eventuelt innser at det ikke er noe å stresse for. Jeg bare synes hele greia er så merkelig. Nesten så vi begynner å tulle med at det spøker i gangen :P

Skrevet

Det kan jo være løpetiden, min blir litt merkelig etpar uker før løpetid. Hun stresser ikke da, hun blir akutt usikker og så går det over like fort som det kommer. 

Men jeg tenkte på...kan det være at hun får litt mageknipe eller noe i den duren? At hun får litt vondt i magen eller noe, stresser pga. det og roer seg når det går over? Kaster bare tanker ut i løse lufta, har egentlig ikke vært noe særlig borti problemstillingen.

Skrevet

Vi har sjekket at hun ikke har vondt i magen, for det kan jo være utløsende. Men når vi går ut bæsjer hun ikke, og hun tisser litt og så skal hun ikke mer. Så jeg synes det er merkelig oppførsel. Det er akkurat som om hun blir skremt av noe. Hun kan også panikkbjeffe. Dama tenkte at det kanskje var fordi hun ville være med oss, men det er jeg hundre prosent sikker på at det ikke er. Hun blir som hun blir på nyttårsaften. Og slik hun ble i kjellern til pappa da noen skøt opp raketter. Stressing, pesing, sikling og skjelving. Er helt merkelig. Jeg pleier å vite hva det er som utløser det, men nå er det liksom ikke noe som er logiskt.

Skrevet (endret)

Hvis hun er redd for skudd  og lignende, kan det være at hun hører noe som ikke dere hører?
Jeg vet om hunder som er redde for tordenvær, og som begynner å stresse lenge før noen andre hører noe som helst...

Endret av Pingo

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...