Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

For en uke siden flyttet valpis inn. Han er en super fyr, ni uker gammel i dag. Fra før har vi Molly som straks er 16 mnd.

De er begge storpudler som jo er kjent for å ha litt dårlig matlyst. Molly har hatt det. Nå virker det som om konkurranseinstinktet er litt styrket, og hun har spist litt mer enn hun pleier etter at det verste stresset ga seg akkurat da han flyttet inn.

Valpen spiser Norwegian Polar, V&H (puppy, nr 25 og taste kylling) og ProPlan/RC valpetørrfôr. Det enkleste for meg er å la begge spise dette en stund framover. Er det noe i veien for det? Molly er i overkant slank og trenger å legge på seg. Det er vel bedre at hun spiser valpefôr i større grad enn at valpen spiser voksenfôr? De trives veldig med å stå og spise av samme skål samtidig...

Skrevet

Valper og voksne har ikke forskjellig ernæringsbehov, så ingenting i veien for det. Men gi gjerne litt fettslintrer/fiskefilet/rent kjøtt/egg uten skall ved siden av, gjerne til begge, dette for at de ikke skal få i seg for mye kalsium.

Skrevet

Ingenting i veien for at den eldste også får valpefor, men om de spiser fra samme skål må det jo bli vanskelig å vite hvor mye hver av dem får i seg av mat? Riktig mengde er jo litt viktig både for valpen og den eldre hunden som skal opp i vekt tenker jeg.

  • Like 2
Skrevet

Ingenting i veien for at den eldste også får valpefor, men om de spiser fra samme skål må det jo bli vanskelig å vite hvor mye hver av dem får i seg av mat? Riktig mengde er jo litt viktig både for valpen og den eldre hunden som skal opp i vekt tenker jeg.

Akkurat det jeg også ville si :)

  • Like 1
Skrevet

Kan de ikke få maten sin i hver sin skål? Jeg tørr ikke la mine to spise fra samme skål, er redd det kan utvikle seg til ressursforsvar etter hvert som valpen blir eldre. Og så er det jo det faktum at den eldste ikke KAN spise valpeôret, da hun er allergisk. Men de får mat ved siden av hverandre, valpen får bare ikke lov å stjele fra den voksne. 

Jeg hadde en småspist hund tidligere, og hun begynte å spise mer når det ble flere hunder i husholdningen, selv om de ikke spiste fra samme fat.

Skrevet

Jeg ville IKKE latt dem spise fra samme skål. Du har da ikke oversikt over hvem som spiser hva eller hvor mye hver av dem får i seg, og i tillegg er det en viss risiko for at det plutselig en dag SMELLER.

Det er fint med litt konkurranse i matfatet når man har småspiste hunder, dvs at de fint kan spise i samme rom for å stimulere økt appetitt. Spiser de fra samme skål tenker jeg at de i større grad vil bli stress, og stress er ikke noe jeg ønsker i en matsituasjon.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...