Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Til dere som har en Staffordshire Bull Terrer (eller annen ivrig rase), hvordan trente dere på at valpen IKKE skulle bite i hender og føtter? :P

Har ei staffefrøken på ca 5 mnd som jeg prøver å lære å ikke bite. Hun er ikke helt ferdig med tannfellingen enda så det klør sikkert litt. Kanskje det blir bedre når hun er ferdig med det?

Forstår at det kan være vanskelig for henne å holde seg når hun blir ivrig (får hilse på nye mennesker/når hun leker osv), men virker som hun ser på alt som ”bitetid” for eksempel kosetid i sofa.

Takknemlig for alle forslag! :thumbsup:

Skrevet

Jeg har ikke staff, men når hunden vår var valp så beit han til han var nesten året..? Det som funket for oss aller best var å gi han "time out".

Derimot når han beit meg først i skinnleggen på tur, så snudde jeg meg og da beit han bak. Så løsningen ble å holde fast/bære som en "time out" når man ikke har tilgang på å sette han fast i tre/på er rom.

Men det ble hund av han og! Likevel sier han virkelig ikke nei takk til litt lek med fingre og tenner? Hunden vår var ekstremt bitete (syntes både vi som har hatt en del hunder før, og diverse andre hundemennesker), men det gikk over ?

Skrevet

Time-out funka bra her og. Nå hadde jeg en valp som ikke var redd for å være aleine, så hun ble rolig men bestemt ført inn på badet, og fikk være der i noen minutter. Ble hun vill igjen når hun kom ut, så var det rett inn dit igjen. Funka bra! Har du en valp som ikke er så glad i å være aleine, kan du binde den fast et sted der dere er, og ignorere til valpen er rolig.

Skrevet

Jeg har staff nummer 2 nå. Hun er midt i tannfellingen men er Allerede mildere på bitingen. Jeg har Vært konsekvent på å si au og slutte å gi oppmerksomhet når hun biter, eller så presser jeg hånden inn i munnen eller ned på tunga, eller leppen inn mellom tennene. Da er det ikke så kult å bite på meg :)

Sent fra min SM-G850F via Tapatalk

Skrevet

Staffen trenger en tydelig og bestemt leder, så jo mer bestemt du er i kommandoene jo bedre :) Mitt råd er rett og slett si "Nei" tydelig og bestemt, du kan også "ta tunga" når hun biter. Viktig å få de helt 100% inn at det ikke er greit så de har det som en referanse også senere :jump:

Et annet tips er å leke masse dra-leker med henne, det er kjempefint for å få hjelp med tannløsningen :-) Det kan også hjelpe med god tilgang på tyggebein (etter min erfaring er de hvite best).

:bananas:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Skriver litt i frustrasjon og oppgitthet. Vi har verdens fineste valp og morsom å trene, men… han er en liten nøtt. Dette er en jakt cocker og bare for å informere så får vi veiledning fra oppdretter og atferdsspesialist. Men vi føler vi stanger hode i veggen. Valpen vår finner ikke roen når vi andre er hjemme, står kun å bjeffer og blir til slutt desperat og løper i ring mens han bjeffer. Han har ikke seperasjonsangst da han fint klarer å være alene hjemme 4-5 timer på dagtid og ligger da stille i buret sitt som han kan gå fritt inn og ut av(vi følger med på kamera). I tillegg så kan han angripe oss med biting når han kjeder seg eller blir frustrert på tur. Sitter da fast i armer og ben og det er ikke napping, men biting på høyt nivå og kraft. i samråd med veterinær og adferdsspesialist har han fått sitt eget rom slik at han kan være i fred fra ro og mas og slippe å mase på oss om at det skal skje noe hele tiden. Dette er prøvd i 2 uker uten hell. Vi har også prøvd både mer og mindre hjernetrim, uten at det gir effekt.   hverdagen hans ser ellers slik ut: på morgen får han en tissetur før han få leke og tygge litt. Så får han en lengre tur 20-35min hvor han får halve frokosten sin i søk og trening. Så når vi kommer inn går han resten av frokosten sin før han er alenehjemme fra ca 07:45- 12/12:30. han får da en snusetur på 15-20min og en kong fylt med mat før han er alene hjemme igjen til 15/15:30. og det er nå problemene starter. Når vi kommer hjem får han den lengste turen 40min ca. Den består i lek, søk og trening, før han får litt middag. Og etter dette er det bjeffing og biting både inne, i bilen og på kurs(går nosework og unghundkurs) han blir frustrert hvis han ikke får oppgaver og lar det da gå utover oss med å angripe. Han er høyt i stress og klarer ikke å roe ned, selv om dette er trent mye på. Han blir svart i øynene og umulig å avlede med godbiter, leke eller kommandoer.    etter at han får kveldsmaten sin ca kl 20, så slokner han og er da veldig medgjørlig på alt. Men da kommer problemet om natten, han sover kun til kl 04-05 og så er dagen igang igjen med bjeffing som varer i evigheter til vi står opp.    Noen som har noen tips? Vi holder på å bli gale og har prøvd mye hittil, men er åpne for forslag og er villig til å prøve det meste!
    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...