Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Om man påstår at hunder ikke er interessert i godbiter, så har man mest sannsynlig ikke funnet rett godbit. Da får man legge litt mer energi i det å skaffe tørrfisk eller lage tørkede leverbiter

  • Like 2
Skrevet

Du sier du vil valpen skal være i ro på formiddagen - men valpen trenger tydeligvis at det skjer noe da. Den har nettopp sovet lenge, samlet opp masse energi - da har den behov for stimuli. Det betyr ikke at den vil være aktiv på formiddagen resten av livet av den grunn :)

  • Like 3
Skrevet

Min første hund er 2 år nå og jeg leste meg opp og så videoer og hele pakka før han kom. Det skulle være sånn og slik og alt skulle være helt perfekt. Skikkelig magisk skulle det være og alt mulig.

Og så kom loppa i hus.

Vi kan jo bare si at det meste jeg hadde lest og samlet sammen av ting og hvordan det skulle være, det har jeg måtte revurdere. Jeg har lært nye ting og funnet det som fungerer for min hund. Om valpen ikke vil sove så er det ikke noe stress det. Prøv ut hva som fungerer, men først ville jeg som flere har anbefalt og finne ut om det trengs mer eller mindre aktivitet.

Hvordan lek er det dere gjør? Her har dralek vært best i forhold til stressnivåer. Min har lett for å stresse, men han får veldig positiv virkning av å leke med meg.

En rolig og fin lek er også å gjemme enten maten (om det er tørrfôr og du har en som spiser godt) eller godbiter i ett pledd, over, under, inni og alt mulig. Det stimulerer og han får også brukt nesen. Om du vil drive spor, så sett i gang, nese arbeid er veldig bra stimulering og hunden blir roligere. Ikke ha så høye krav er det viktigste jeg lærte. Nå kommer han vel også i puberteten snart og pubertetsgutter kan være "morsomt".

På tur er det viktig å huske at i begynnelsen har de mye energi og det kan være veldig greit å la de gå av seg litt før man kan spre godbiter for eksempel så de får ett godbit søk for å roe ned litt.

Det beste du gjør for valpen er å ikke overtenke alt, slappe av og ikke bli lei selv om det du gjør ikke fungerer, da må du bare prøve å tenke litt annerledes, det er veldig mange veier til rom rett og slett. Kos deg med han og om du ikke stresser så mye med at det skal være sånn og slik så vil nok jukking og kløing/biting på seg selv forsvinne og du vil få en super turkamerat på telt turer :)

  • Like 2
Skrevet

Innimellom så skjønner jeg ikke hvordan folk orker å ha bare en hund :P For ja, normale valper er aktive, og kan herje og styre i timesvis. Mine valper begynner med løpeturer i 4 mnd alder. Det er da i tillegg til fri tilgang på lek hele dagen. Gå sakte, tror ikke det, nei :P

Stressadferden ts' valp viser, er selvsagt en uting. Snakk til den, når den jokker og sånn. Ellers; hør på oppdretteren din. Dette burde dere strengt tatt diskutert utenom et forum. Det er aldri feil å ta en tlf til oppdretter, og spørre om råd ;)

Lær også inn "gå og legg deg" som kommando. Det enkleste er å bare sette ord på det når valpen selv går og legger seg - etter at den har fått brukt seg og er sliten :)

  • Like 2
Skrevet

Når jeg skriver "ta livet av" en leke, er det ikke fordi det er stress eller overdrevet. Det er fordi det er det valpen gjør når den tygger og koser seg. Kanskje kaster leken litt rundt og hopper på den for å fange den. Skulle ikke være mer enn en liten morsomhet.

Utover det har du fått mange gode råd :)

  • Like 2
Skrevet

Om man påstår at hunder ikke er interessert i godbiter, så har man mest sannsynlig ikke funnet rett godbit. Da får man legge litt mer energi i det å skaffe tørrfisk eller lage tørkede leverbiter

Du må ha hatt et utrolig enkelt hundehold. Synd ridgebacken ble matvrak etter kastreringschip, ellers skulle du virkelig fått tatt utfordringen med å prøve å finne riktig godbiter til en som spyttet ut nystekte pannekaker eller kjøttkaker inne på stuegulvet... (ute ville han ikke tatt dem i munnen en gang).

Gårdshunden trengte jeg også en flink instruktør til å lære å jobbe for godbiter, det var lite interessant for ham også.

Skrevet

Bare som en liten sammenligning, siden min rase ikke er så forskjellig i opprinnelse eller størrelse. Når Smula her var 4 måneder hadde jeg ingen betenkeligheter med å ta henne med på en skogstur på en mil. Hun løp løs hele turen, og dermed løp hun i alle fall dobbelt så langt som oss andre. Hun ble båret et par ganger og vi hadde pause. I pausen lå hun og slappet av, men jeg kan ikke minnes at hun sov. Dette gjør man jo selvsagt ikke hver dag, hverken med valper eller voksne, men det viser hvor robuste slike valper er.

Ellers, om du tenker å bruke hunden til spor - begynn å trene på spor da vel.

  • Like 3
Skrevet

Spor er aldri for tidlig å begynne å trene på, så det er bare å kjøre igang :) Mine har også vært med på mye mer aktivitet i den alderen, også har de aldri vært aleinevalp men alltid hatt en annen å leke med, så det har til tider vært full rulle her i heimen :P Helt til de slokner av seg selv, 2 valper har fått time out når det har gått rundt i hodet på dem, men som regel har alle vært flinke til å regulere søvn og slikt selv :) Jeg har kun trent ro med en valp, og det var kun i noen situasjoner. Aldri trent på at de skal være i ro på formiddagen, her skjer turer og aktiviteter på mine premisser, så det kan være forskjellige tidspunkter fra dag til dag. Men hvis man absolutt skal trene ro på formiddagen så skal valpen være sliten først! Akkurat som at en valp skal være sliten når man drar ifra den og den er hjemme aleine, man kan ikke forvente at en valp som har liggi på lading hele natten skal være rolig til 15-16 på ettermiddagen, det er nesten litt galskap :)

Men dette kommer til å gå helt fint, og valpen kommer mest sannsynlig til å bli en flott og velfungerende voksen :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

La valpen rase fra seg ute i terrenget et par ganger daglig. Tren på å gå i bånd på korte småturer istede. Tenk på hvor mange timer i døgnet valpene er vant til å herje med søsknene sine. Lek uten hemninger. Så skal de plutselig gå rolig i bånd, hvile på tur lenge før de er slitene og ligge rolig inne etterpå. Slapp av. La valpen være valp :)

For å lære valpen å slappe av på teltturer, så tar du med valpen på telttur :) Gå 2-3 km med løs valp, sett opp teltet, la valpen sulle rundt og etterhvert finne ut at den er trøtt. Sitt og kos dere med bål og skravling resten av kvelden, gå en liten tusletur med valpen sullende løs rundt deg og ta så med valpen teltet og legg dere :) Valpen trenger ikke trene ro hele tida i hverdagen for å lære å slappe av på telttur. Litt kommer med alder, mye kommer med erfaringen at man er sliten etter å ha gått hele dagen, da er det godt å slappe av når vi slår leir, for vi skal gå videre i morgen.

Hvis du vil kunne bruke leker som belønning senere, så må du begynne å leke med valpen nå :) Den er leken som valp, men om du aldri leker sammen med den, så mister du høyst sannsynlig den flotte belønningsmuligheten du har i valpen din når den blir voksen :) Selvfølgelig skal det ikke bli herjing hele tida, men å leke noen korte økter med valpen innimellom og bruke leke som belønning i lydighetstrening er bare positivt. Spesielt om du har en hund som ikke er gira på godbiter :)

Om man påstår at hunder ikke er interessert i godbiter, så har man mest sannsynlig ikke funnet rett godbit. Da får man legge litt mer energi i det å skaffe tørrfisk eller lage tørkede leverbiter

Vel... det er ikke alle hunder som syns hverken lever eller tørrfisk er stas. Eller leverpostei og indrefilet heller for den saks skyld. Så det er ikke alltid så enkelt som å finne rett godbit. Men det går an å lære hunder at godbiter er stas ja. Ivertfall hunder som bryr seg litt om hva eier syns er stas :)

Skrevet

Gå turer hvor valpen kan være mye løs/i langline, gjem deg bak trær, stein og tuer, la han finne deg og belønn med leke. Hold han i armene mens du går et kort spor 50-100m i skogen, bær han tilbake og finn på noe i 5-10min. mens sporet ligger litt. Gå så forbi sporet og se om han får lukta i nesa, og la han så følge etter.

Tren triks og øvelser på stuegulvet flere korte økter om dagen.

Gå korte og lengre turer hvor valpen får vimse i bånd (men stopp om den drar, så lærer den det og samtidig)..

Slik foregikk My's første år. Og hun gikk fra å være ganske propell til å bli en kjempe flink aussiepåssi. :)

  • Like 2
Skrevet

Om man påstår at hunder ikke er interessert i godbiter, så har man mest sannsynlig ikke funnet rett godbit. Da får man legge litt mer energi i det å skaffe tørrfisk eller lage tørkede leverbiter

Nå er det faktisk slik at noen hunder og valper ikke har særlig matfokus, ene min valp var slik. Han spiste knapt godbiter, og maten sin generelt! Veldig lite glad i mat, uansett om det var rått kjøtt, lever osv. Heldigvis supergira på leke :-) Og litt mer matfokus har kommet med alderen, heldigvis.

Til TS. Prøv i en periode å gi mer hjernetrim og aktivitet :-) rotrening er ganske håpløst og ikke minst vanskelig for valpen dersom kropp og hode bruser over av energi. Her må man finne en balanse mellom aktivitet og ro :-)

  • Like 1
Guest lijenta
Skrevet

Nå er det faktisk slik at noen hunder og valper ikke har særlig matfokus, ene min valp var slik. Han spiste knapt godbiter, og maten sin generelt! Veldig lite glad i mat, uansett om det var rått kjøtt, lever osv. Heldigvis supergira på leke :-) Og litt mer matfokus har kommet med alderen, heldigvis.

Til TS. Prøv i en periode å gi mer hjernetrim og aktivitet :-) rotrening er ganske håpløst og ikke minst vanskelig for valpen dersom kropp og hode bruser over av energi. Her må man finne en balanse mellom aktivitet og ro :-)

Har en annen variant her. Galskapen alla Niri han tar god bit, god bit, GODBIT for så å si nop den gidder jeg ikke jobbe for finn på noe bedre. Altså godbit fungerer ikke samme søren hva jeg har prøvd

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...