Gå til innhold
Hundesonen.no

Fem års returrett på hunder


Recommended Posts

Skrevet

Leste litt i "Hundeskolen" skrevet av Geir Marring, Gaute Grøtta Grav og Jan Holm fra 2008, og kom over dette på en side:

Må innrømme at den var ny for meg :P

Skrevet

Jeg må innrømme at jeg ble nysgjerrig på hvilken rase man kan forvente seg at biter sønnen deres jeg, da :P

Men ja, vi har vel diskutert det på sonen her en gang eller tre før, jeg mener at 5 år har vært nevnt da. Som valpekjøper syns jeg det er lang tid, som oppdretter syns jeg det er greit nok. Er de misfornøyd, får de levere tilbake hunden når den er 6, 9 og 12 år og, egentlig (selv om jeg kanskje syns de er noe trege i oppfattelsen som de ikke veit om de vil ha bikkja etter 6, 9 eller 12 år :P ).

Skrevet

Det blir et spørsmål om valpekjøp følger forbrukerkjøpsloven eller kjøpsloven. Kjøpsloven gir på ingen måte 5-års reklamasjonsrett. Kjøpsloven er vel mer skjønnsmessig, men kan kanskje gi inntil 2 år? Jeg tenker ikke at disse lovene gjelder den "varen" en valMp er. Valpen er på ingen måte samme vare 2 eller 5 år etterpå. Medfødt sykdom er en annen ting, den er der uansett...

Guest Kåre Lise
Skrevet

Forbrukerkjøpsloven er vel diskutert og vedtatt av sonen å ikke gjelde for hund. Må ikke følge med noe ansvar å være oppdretter. G*d forby, :)

Skrevet

Jeg er klar over at kjøps-/forbrukerkjøpsloven kan gjelde hundekjøp, jeg synes bare fremstillingen i boka var så merkelig!

Skrevet

Markedsføre det litt bedre slik at folk velger å reklamere (man finner alltid en grunn) fremfor å avlive før ferien :/ Blir kanskje ikke så attraktivt å selge til enhver idiot heller da ?

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...