Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg trenger virkelig litt råd til slalomen, eller er vel egentlig slalom ingangen.

Jeg har shapet inn slalomen og om vi kommer fra riktig vinkel går hun inn på riktig side, men i baner kan jeg ikke alltid garantere at vi kommer inn fa riktig vinkel, og det er i tillegg mye vanskeligere med fart inn, hun kan rett og slett ikke slalom inngang. Jeg har prøvd å fokusere en del på det i det siste og shape fra forskjellige vinkler, men jeg gjør tydeligvis noe feil for jeg ser ingen fremgang.. Det er litt vanskelig med 2x2 fordi jeg har ikke så stor hage. Så er det noen her som har noen superduper råd?

Skrevet

2x2 tar da ikke så mye plass?

Uansett, hvis du har shapet det inn så må du jo bare endre vinkelen gradvis. Altså kjøre en haug repetisjoner, start på riktig side og beveg deg gradvis lengre unna og rundt.

Skrevet

Har litt rar vinkel på hagen, får plass til 4 pinner ++, får plass til 2x2 også men blir veldig trangt i forhold til hva jeg har sett for meg.

Det er det jeg har prøvd å gjøre, og gjort det veldig gradvis, men når vi kommer "over" en vinkel (aner ikke hvordan jeg skal si det, men hvis pinnen er klokka 12, så er det "ti på halv seks") så blir det feil, men er vel vanskeligere for henne så burde legge mere til rette og bruke lengere tid..?

Skrevet

4 pinner holder jo lenge for 2x2, det viktige her er jo inngangen. Du må ta det veldig gradvis, og kanskje tilrettelegge litt med støtter og sånt for å få henne til å gå riktig inn?

Skrevet

Blir det enklest for meg å bruke 2x2 eller shape og tilrettelegge med støtter osv? Forstår om det er vanskelig for deg å svare på det i og med at du ikke har sett hunden osv, men utifra dine erfaringer ;)

Skrevet

Jeg har også shapet inn slalomen på mine hunder. Når jeg begynte å jobbe med innganger har jeg erfart med flere hunder at det ofte lønner seg å ha litt is i magen og holde litt igjen. La hunden gå frem til inngangen selv, og følg på når den treffer. Å være tett på inn i slalomen er det flere hunder som opplever som forstyrrende.

Begynn rett på, jobb så gradvis litt og litt både til venstre og høyre ut i fra senter. Husk også gå tilbake til det som var "lett" av og til for å gi hunden bekreftelser og mestringsopplevelser :)

  • Like 1
Skrevet

Håper det er greit at jeg slenger inn et spørsmål her jeg også? Føltes litt unødvendig å lage en ny tråd om nesten akkurat det samme.

Har såvidt begynt på slalomen selv, har trent mest med to pinner, men begynt litt på fire også. Bruker en variant av 2x2. Med to pinner, går det greit så lenge han starter til høyre for kl 6 (med første pinne på kl 12). Rett på går egentlig også greit. Men så fort jeg plasserer ham til venstre for kl 6, blir han helt forvirret og skjønner ingenting lenger. Løper bare rett forbi, eller entrer på feil side. Samme skjer hver gang, uansett hva slags museskritt jeg tar. Bæsjer jeg på leggen hvis jeg prøver å sette opp en støtte/sperring på venstre siden av pinnen, så det ikke er like lett å entre den veien? Hva annet burde jeg evt gjøre?

Litt samme greia skjer egentlig hvis jeg setter opp 4 pinner. Står de litt fra hverandre (med annenhver pinne litt ut til siden for linja), går det fint. Men så kommer vi til et visst punkt hvor linja blir for rett for ham, og da løper han forbi igjen. Hvordan løser vi dette på best mulig måte? (Har 6 pinner som settes der det passer seg i gresset).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...