Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppdrettere collie og shetland sheepdog?


Rottisembla
 Share

Recommended Posts

Mener å huske at det var en tråd her på forumet der folk hadde ramset opp collieoppdrettere som de ville ha kjøpt collie fra. Men nå finner eg den ikkje igjen, kanskje det var en tråd som utviklet seg til det..

Tar gjerne imot tips til shetland sheepdog oppdrettere og

Veit eg berre kan google og finne oppdrettere men vil gjerne ha tips om oppdrettere folk har god erfaring med eller som de har hørt gode ting om..

Er egentlig min syster som er på jakt ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen?

Nå har hun vel landet på at det er shetland sheepdog som er mest aktuelt..

Så viss noen hadde hatt en formening om noen som produserer hunder med hodet skrudd riktig på.

Den skal i hovedsak være turkamerat, lydighet på hobbybasis, og kanskje litt agility. tviler på at utstilling blir hennes store greier.

Så må det velges mellom funksjonalitet og utseende vinner funksjonalitet, men selvsagt helst begge deler.

har funnet og googlet litt oppdrettere b.la zevista men det er mange uoppdaterte hjemmesider ute og går..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har lurt litt på dette så bra at du sier det @ har sett lite HD resultat på sidene jeg har vert innom. Men det er vel ikke ett krav på rasen, så mange som dropper det desverre

Så lenge oppdrettere som ikke røntger får solgt valpene sine så blir det kanskje en stund til den trenden snur dessverre.

Sheltie er en rase jeg muligens vurderer for fremtiden og er isåfall forberedt på at det kan være få aktuelle kombinasjoner å velge mellom nå man vil ha både helse og brains & beauty :)

Både @Ganzie og @Caroline her inne røntger sine sheltier :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Når det gjelder collie så har jeg sansen for kennel Torrosly jeg, både på korthåret og langhåret. De er hunder som mentalt virker godt skrudd sammen. Seamist(?) i Sverige har jeg sett noen få, men veldig gode fra. Blant annet Kensington gate sin MacKenzie.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Av collie oppdrettere så har jeg kjennskap til Phrostmade, Kensington gate og Perfect Image, har fått ett godt inntrykk av alle sammen :)

Når det gjelder sheltie oppdrettere, så planlegger vi kull på vår Luna. Vi driver å jobber med hjemmesiden vår, den er snart oppe å går. Men vil du ha informasjon om det planlagte kullet, hannhund og luna så må du gjerne sende meg en melding her.

Andre oppdrettere som jeg jeg kjenner til og røntger sine avlsdyr er personligheten. Lena er kjempe dyktig med sine hunder og valper, så de kan jeg varmt anbefale!! :)

Men når det er sagt så vanskelig å anbefale en konkret oppdretter, det søsteren din burde gjøre er å reise rundt å hilse på avlsdyr og oppdretter for å finne ut hva som passer henne. Det er mye forskjellig og ingen er like, så hva som passer meg er ikke sikkert passer henne :)

Lykke til med valget av hund og oppdretter! :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...