Gå til innhold
Hundesonen.no

Ulovlig import


RDJ
 Share

Recommended Posts

Jeg opplevde en litt kinkig sak i går, så tenkte jeg kunne lufte saken her.

Kom i snakk med en kompis i og med at vi begge skal hente valper i utlandet denne sommeren.

Saken er den at kompisen skal hente seg valp av en bruksrase fra Belgia. Jeg oppfatter denne personen som seriøs med hundeholdet sitt, så det er liksom ikke snakk om noen tilfeldig valp fra et bakgårdsoppdrett. Lovlig leveringsdato er uti september, så jeg reagerte litt da han fortalte at han henter valpen i midten av august. Jeg spurte og gravte litt, og det kom frem at oppdretter skal ordne et vaksinasjonskort/EU-pass med falsk fødselsdato, slik at dette viser at valpen er 15 uker ved levering. Med andre ord kan valpen umulig være rabiesvaksinert heller, men det vil altså framgå av dette falske vaksinasjonsbeviset at den er det.

Jeg skal vel innrømme at det å ta inn en valp uten rabiesvaksine fra en "seriøs" oppdretter ikke er det mest alvorlige etter mitt syn, jeg tenker først og fremst på valpen her. Å krysse grensa med en valp uten papirene i orden kan vel bli rimelig tragisk for valpens del? Og det holder vel ikke å ha et falskt EU-pass, for de leser vel av chippen på valpen ved grensa? Denne må jo vise riktig fødselsdato?

Jeg forsøkte å si ifra litt forsiktig, men selv mener han at EU-passet er alt som blir sjekket. Selv vet jeg ikke hvordan ting fungerer, da jeg bare har importert fra Sverige tidligere. Her var jo ikke tollerne fryktelig interesserte. Å melde ifra til politi/toll om at det dag X i august kommer til å komme en valp uten papirer i orden synes jeg blir ganske uggent, det er tross alt den vesle valpen som tar de verste konsekvensene av dette?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, jeg må vel innrømme at den biten er det som bekymrer meg minst. Kan ikke tro at sykdomsbildet i Nord-Europa har endret seg så veldig på det 1,5 året som er gått siden dette tross alt var lovlig. Men en veterinær som tydeligvis synes det er greit å forfalske en rabiesvaksine kan nok ha forfalsket de andre vaksinene også for den del.

Jeg tenker mest på valpen som, fordi eier vil "tjene" noen ekstra uker med sosialisering, risikerer å havne i karantene/sendt tilbake til oppdretter eller i verste fall avlivet (jeg aner ikke hva som er praksis her). Uansett er nedsiden så enormt mye større enn om eier bare kunne ha ventet de ukene det er snakk om.

Fikk nå også beskjed fra en annen bekjent at chippen scannes på grensa, og da er jo dette "stuntet" dødfødt uansett. Jeg får ta en ny prat med vedkommende og satse på at han skjønner alvoret.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Og det holder vel ikke å ha et falskt EU-pass, for de leser vel av chippen på valpen ved grensa? Denne må jo vise riktig fødselsdato?

Fikk nå også beskjed fra en annen bekjent at chippen scannes på grensa, og da er jo dette "stuntet" dødfødt uansett. Jeg får ta en ny prat med vedkommende og satse på at han skjønner alvoret.

Chip viser ikke fødselsdato, den viser ett nummer som må stemme overens med pass. Uansett om han kommer over grensa, hva med NKK og stamtavle? Tviler på at oppdretter tukler til hele kullet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, jeg må vel innrømme at den biten er det som bekymrer meg minst. Kan ikke tro at sykdomsbildet i Nord-Europa har endret seg så veldig på det 1,5 året som er gått siden dette tross alt var lovlig. Men en veterinær som tydeligvis synes det er greit å forfalske en rabiesvaksine kan nok ha forfalsket de andre vaksinene også for den del.

Der må jeg si meg uenig - det er jo nettopp det at sykdomsrisikoen er forverret som er årsaken til regelendringen.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Joachim: Det forklarer jo planen, men som du sier dukker det jo opp problemer etterpå.

Ellers er jeg helt enig i at dette virker som en tvilsom oppdretter når slike ting blir gjennomført. Aner ikke om dette var oppdretters eller kjøper initiativ, men poenget er jo det samme. Tror ikke en normal oppdretter hadde tatt denne risikoen.

Line: Da jeg selv var i kontakt med mattilsynet denne våren for å være sikker på at jeg hadde fått med meg alle krav, sa hun jeg snakket med i telefonen at gjeninnføring av kravet om rabiesvaksine først og fremst er et resultat av gatehundimport fra Sør- og Øst- Europa, og ikke "vanlige" hundekjøp. Men det var jo denne ene representanten da, om dette er den fulle sannhet vet jeg ikke. Uansett burde det være naturlig å følge de reglene og retningslinjene som finnes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er dessverre den enkleste sak i verden å fuske med fødselsdato. Jeg vet om et kull i Norge hvor valpene på stamtavlen er flere måneder yngre (edit: eldre selvfølgelig) enn det som står på stamtavlen. Foreldrene var for unge ved parring. Valpene ble chipet i etterkant. Politet selv kjøpte valp fra kullet vel vitende om "fusken".. Så en oppdretter i utlandet kan for eksempel på papiret skrive at valpene er eldre enn de er og chippe med den fiktive fødselsdatoen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ang endret sykdomsbilde så kommer vell det stort sett ikke fra små valper som kommer rett fra oppdretter, selv om de også har blitt rammet av de nye reglene som regulerer import. Det er ihvertfall ikke det jeg hadde vært mest bekymret for med et slikt opplegg. Sånn for min egen del så hadde jeg nok slitt litt med å stole på at denne oppdretteren ikke hadde fusket med andre ting også, ting som er relevant for meg. Jeg hadde selv ikke turt å ta med en sånn valp fordi det i første omgang kan bli kjipt for valpen om slikt blir avslørt, men det kanskje aller verste med slikt, synes jeg, er jo konsekvensene slikt potensielt kan få for import generelt om det avdekkes juks og triks. Da blir det ihvertfall ikke noe lettere i fremtiden, å det er irriterende at noen skal gamble med ting som kan få følger for alle, bare for å slippe unna et par uker ventetid..

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
    • Vi er litt oppnådd her nå,så vi tar i mot tips med stor takknemlighet. Vi har en eldre dame på 11 år, og en unghund på 16 mnd. De går godt sammen. Utfordringer oppstår når de skal være hjemme alene. Begge takler fint å være hjemme alene hver for seg. Men, den gamle finner ikke roen når begge hundene er alene sammen. Heller ikke med kompostgrind mellom dem så de kan se hverandre,  da bruker hun tiden på å prøve å komme seg forbi grinda og inn til den andre hunden, og heller ikke i hvert sitt rom fungerer det. Vi har videoovervåkning på dem, og ser at den gamle går rundt og bjeffer omtrent hele tiden når hun vet at den andre hunden vår også er hjemme. Når hun er alene i huset, går hun og legger seg,og er helt stille. Hun er en litt nevrotisk og stressa type, samtidig veldig mild,og er veldig opptatt av unghunden, og at hun har det bra. Samtidig,når de er sammen,så blir det for mye når junior vil leke hele tiden. Så derfor er det best om de er hver for seg, men det hadde jo vært supert om de kunne være alene i samme hus. Slik det er nå så har vi prøvd oss litt fram, og det har blitt til at vi har tatt med oss junior,så pensjonisten får roa seg alene hjemme. Men,det er ikke alltid vi kan ta henne med oss, og da er det altså bjeffing omtrent non stop på den eldre. De er forresten lapphunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...