Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg jobber på Knut Hamsun vgs og der er vi naturlig nok veldig opptatt av Hamsun. Vi har skolen full av Hamsun sitater i alle rom og Hamsun på timeplanen. Jeg liker veldig godt mye av det han skriver og ett av mine favoritt dikt heter Gravsted. Jeg lurte på om noen hadde dette? Jeg har søkt på internett uten hell. Jeg får tak i det på jobb, men har vært så opptatt i det siste der, så tenkte å høre her i første omgang :) (og så kunne dere her fått lest det også :) )

Skrevet

Du finner det her (dvs i boka "Det vilde kor" på Nasjonalbibliotekets tjeneste bokhylla.no).

Verket er ikke falt i det fri enda, så det er pr dags dato ikke lov å mangfoldiggjøre det fritt på nettet.

Skrevet

Og Det vIlde kor er utgitt @Tekopp . Det er blant annet i Hamsuns samlede verker. :)

Det jeg sa med det ikke er falt i det fri betyr egentlig bare at opphavsretten ikke er gått ut, og da har man ikke lov til å gjenngi det fritt på nettet f.eks.

Først 75 år etter forfatterens død har man lov å gjøre det. Men det kan være trykt opp i massevis av forskjellige bøker (hvor forlaget må hente inn tillatelse av arvinger/forvaltere for å trykke det opp og betale for dette).

Skoler har ordna seg litt spesielle avtaler, og har utvida rettigheter rundt bruk av materialer som faller under åndverksloven :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Legitime = oppriktige/riktige i følge lover og regler.
    • Det finnes mange gode bøker og kurs om språk. Turid Rugaas har "På talefot med hunden" og "Bjeffing - språket som høres".  Dette er også en god jeg har i bokhylla www.dogwise.com/the-language-of-dogs-understanding-canine-body-language-and-other-communication-signals-dvd-set/ Hvis du bor på østlandet kan jeg på det varmeste anbefale språkkurset til Lundqvist hundeskole. Jeg har gått det to ganger og det er utrolig lærerikt. Det avhenger veldig av individene om de kan ordne opp selv eller ikke. Så lenge hundene oppfører seg ok mot hverandre og tar hverandres signaler så er det ok. Om det er stor forskjell i alder og adferd på dem så trenger de ofte litt hjelp for å fungere sammen. Jeg mener uansett at det er eierens ansvar å sørge for at alle hundene trives og har det greit, og ingen hunder skal være nødt til å sloss for plassen sin eller mistrives i flokken.
    • De som har flere hunder enn tre og som lever i flokk. Lar dere flokken ordne opp i alt selv? Eller tar dere helt styringa? Blir det værre da? Ønsker kun å lære mere om hundespråk.
    • Hva betyr legit? Betyr det at de er greie?
    • Om kjøper har betalt full valpepris og hunden står registrert på valpekjøper, så eier denne alle rettigheter. Da er det normalt med en leasingavtale for kull hvor andre enn eier er oppdretter. Her vil nok avtalene være forskjellig, normalt sett leaser man for prisen av en valp eller en valp.  Hvilken avtale som gjøres er mellom partene selv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...