Gå til innhold
Hundesonen.no

Gi penger til Nepal osv - kommer det frem?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg er nok i overkant fordomsfull, men har alltid hatt inntrykk av at hvis man gir penger til typiske "redd barnehjem i Nepal" så vil kanskje bare 10% av pengene komme frem. Hvis dere skulle go penger til et formål, hvilket velger dere og hvordan vet du at det faktisk hjelper noen?

  • Like 2
Skrevet

Jeg støtter svært sjelden katastrofer, og ihvertfall aldri gjennom grupper og personer som oppretter hjelpetiltak der og da. Jeg velger heller å støtte organisasjoner som allerede har et apparat der, og som er relativt velkjente og åpen om økonomi og ressursbruk. Helt sikker blir man dessverre aldri, og det vil alltid gå bort en del i administrasjon, men jeg tar ihvertfall ingen sjanser på å la meg lure av folk som prøver å sko seg på katastrofer. Plan, Leger uten grenser, Unicef osv. er typiske organisasjoner jeg støtter. Ville kanskje støttet Røde kors i et slikt tilfelle, men har hørt en del dårlig om pengebruken deres utenlands, så er litt skeptisk der.

  • Like 2
Skrevet

Jeg tar heller ingen sjanser med organisasjoner/personer som er ukjente for meg. Jeg støtter Leger uten grenser og Røde kors uten å bekymre meg for om pengene blir brukt på det de er ment til.

Skrevet

Sånn litt på siden så går 1% av inntektene til UNICEF til administrasjon, 76% til arbeidet for barn og resten til inntektsgivende arbeid. Hos Redd Barna går 8,7% til administrasjon og å skaffe inntekter. Røde Kors har innsamlings- og administrasjonskostnader på 16%. Dette var ihvertfall tallene høsten 2013, når jeg holdt på med Operasjon Dagsverk. Nøyaktig hva pengene går til, og at de ikke går til spille, vet jeg ikke annet enn hos OD.

Skrevet

Jeg er nok i overkant fordomsfull, men har alltid hatt inntrykk av at hvis man gir penger til typiske "redd barnehjem i Nepal" så vil kanskje bare 10% av pengene komme frem. Hvis dere skulle go penger til et formål, hvilket velger dere og hvordan vet du at det faktisk hjelper noen?

Jeg liker godt siden til Innsamlingskontrollen. Der kan du lese om de forskjellige organisasjonene som har knyttet seg opp til Innsamlingskontrollen, samt hvor stor andel av penger som går til innsamling og administrasjon - det finner du her.

Selv gir jeg penger når jeg har mulighet og da velger jeg organisasjoner som bruker mest på formålet og minst på administrasjon, som Røde kors og Leger uten grenser. For tiden gir jeg til Røde kors siden de prioriterer båtflyktninger i Europa og jordskjelvofrene i Nepal.

Jeg kan forresten anbefale å følge rodekors.no på snapchat - det er veldig interessant å se hvordan de jobber. Tommelen opp! :)

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...