Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Jeg er 14 år og har akkurat begynt å stille sheltien min, men har lyst til å begynne med juniorhandling siden jeg synes det høres veldig gøy ut. Problemet er hvordan jeg skal gjøre det med hund. Vitani er kun 6mnd enda, og lurer på hvor gammel hunden burde være? Finner ikke noe svar på dette og jeg har søkt rundt på internett en god stund. Også lurer jeg på om hunden må ha stamtavle? Sikkert litt teit spørsmål, men det er jo handleren som skal dømmes, ikke hunden. Har vell ingenting å si om hunden har bra premiering fra før eller ikke? Ellers er det noe spesielt en burde vite?

Takk på forhånd til de som orker å svare meg.

-Andrea

Skrevet

Det kan kun meldes på registrerte hunder. Hunden må ha fylt 9 måneder, og må fylle de generelle kravene for å delta på NKKs utstillinger. Den behøver ikke å være påmeldt i andre klasser på den aktuelle utstilling.

les denne: http://web2.nkk.no/filestore/Regelverk_utstilling_agility_lydighet/Regelverk-juniorhandling-pr-1-mai-2013.pdf

OK :) Takk for svar!

Skrevet

Anbefaler at du bruker en voksen/rolig hund som har litt erfaring med utstilling. Og den må tåle andre hunder og å bli håndtert av fremmede. Konkurransene er litt tålmodighetsprøve for hundene.

Du melde på hunden via "min side" på nkk og krysser av for juniorhandling, og fyller inn navn og fødselsdato på juniorhandler.

Sjekk program når jh starter(klslett), og møt opp såpass mye før at du rekker å forberede deg og hunden din, en del hunder trenger litt tid på å "venne seg til" hallen/stedet som brukes. Husk å trene masse kontakt m hunden din i forkant og lær deg opp på rasen, samt hunders anatomi inkl tenner. Handlerne får en del teorispørsmål undervegs. På facebook er der egne sider for juniorhandling, finn disse, meld deg inn og spør i veg. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Juniorhandling som beskrevet her arrangeres så å si utelukkende på NKKs utstillinger - men de fleste andre utstillinger har barn og hund-konkurranser, som er light-versjonen. Der er det sjelden teorispørsmål, og går kun på handlingen, og det stilles lavere forventninger. Men det er også yngre barn med, de har vært helt nede i seks år når jeg har dømt det.

Barn og hund er også en fin treningsarena, hvis du satser på juniorhandlings-NM og tilsvarende. Jo mer du er i ringen, jo mer komfortabel blir du og jo mer flyt får du på rutinene.

Barn og hund har som regel påmelding på stedet på utstillingsdagen, og jeg har sett både valp og voksen, renraset og blandingshund bli stilt.

Du kjenner hunden din best selv, og om valpen din trives i ringen når den bedømmes som valp, ser jeg ingen grunn til at du ikke skal kunne stille den i barn og hund også. Og om tre måneder er valpen gammel nok for juniorhandling. Men en lærer selvfølgelig mye av å stille andre raser og flere hunder. Er du aktiv i en hundeklubb eller har annet nettverk, kan du jo spørre om å få låne hundene deres, eller bli med på treninger og teste andre raser der.

Lykke til! Jeg var en aktiv barn og hund-deltager da jeg var barn, og storkoste meg med det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...