Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Jeg er 14 år og har akkurat begynt å stille sheltien min, men har lyst til å begynne med juniorhandling siden jeg synes det høres veldig gøy ut. Problemet er hvordan jeg skal gjøre det med hund. Vitani er kun 6mnd enda, og lurer på hvor gammel hunden burde være? Finner ikke noe svar på dette og jeg har søkt rundt på internett en god stund. Også lurer jeg på om hunden må ha stamtavle? Sikkert litt teit spørsmål, men det er jo handleren som skal dømmes, ikke hunden. Har vell ingenting å si om hunden har bra premiering fra før eller ikke? Ellers er det noe spesielt en burde vite?

Takk på forhånd til de som orker å svare meg.

-Andrea

Skrevet

Det kan kun meldes på registrerte hunder. Hunden må ha fylt 9 måneder, og må fylle de generelle kravene for å delta på NKKs utstillinger. Den behøver ikke å være påmeldt i andre klasser på den aktuelle utstilling.

les denne: http://web2.nkk.no/filestore/Regelverk_utstilling_agility_lydighet/Regelverk-juniorhandling-pr-1-mai-2013.pdf

OK :) Takk for svar!

Skrevet

Anbefaler at du bruker en voksen/rolig hund som har litt erfaring med utstilling. Og den må tåle andre hunder og å bli håndtert av fremmede. Konkurransene er litt tålmodighetsprøve for hundene.

Du melde på hunden via "min side" på nkk og krysser av for juniorhandling, og fyller inn navn og fødselsdato på juniorhandler.

Sjekk program når jh starter(klslett), og møt opp såpass mye før at du rekker å forberede deg og hunden din, en del hunder trenger litt tid på å "venne seg til" hallen/stedet som brukes. Husk å trene masse kontakt m hunden din i forkant og lær deg opp på rasen, samt hunders anatomi inkl tenner. Handlerne får en del teorispørsmål undervegs. På facebook er der egne sider for juniorhandling, finn disse, meld deg inn og spør i veg. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Juniorhandling som beskrevet her arrangeres så å si utelukkende på NKKs utstillinger - men de fleste andre utstillinger har barn og hund-konkurranser, som er light-versjonen. Der er det sjelden teorispørsmål, og går kun på handlingen, og det stilles lavere forventninger. Men det er også yngre barn med, de har vært helt nede i seks år når jeg har dømt det.

Barn og hund er også en fin treningsarena, hvis du satser på juniorhandlings-NM og tilsvarende. Jo mer du er i ringen, jo mer komfortabel blir du og jo mer flyt får du på rutinene.

Barn og hund har som regel påmelding på stedet på utstillingsdagen, og jeg har sett både valp og voksen, renraset og blandingshund bli stilt.

Du kjenner hunden din best selv, og om valpen din trives i ringen når den bedømmes som valp, ser jeg ingen grunn til at du ikke skal kunne stille den i barn og hund også. Og om tre måneder er valpen gammel nok for juniorhandling. Men en lærer selvfølgelig mye av å stille andre raser og flere hunder. Er du aktiv i en hundeklubb eller har annet nettverk, kan du jo spørre om å få låne hundene deres, eller bli med på treninger og teste andre raser der.

Lykke til! Jeg var en aktiv barn og hund-deltager da jeg var barn, og storkoste meg med det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan ser deres morgenrutiner ut med valp/hund før dere skal på jobb? Ønsker å høre litt hva andre gjør. valpen vår våkner som regel mellom 06-06.30. Vi tar han da ut i ca 15 min slik at han får gått på do, når vi kommer inn igjen så leker vi litt og trener på kommandoer før han får frokosten sin, så er det litt ut på do igjen før vi går inn, får litt hjernetrim og så er det inn i valpebingen når vi reiser på jobb. Hvordan legger dere opp starten av dagen deres?
    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...