Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Gråtass
Skrevet

For oss som driver med andre raser enn NKS, så er det veldig dårlig butikk og slå ihjel lam. Vi trenger alle dyr vi kan få, både pga lave lammetall (to på voksne tikker og en på unge eller gamle) og lavere slaktevekt. Til gjengjeld har vi inntekt på skinn. Så for meg er det bedre økonomi å fore på kopplammet med pontus og kraftfôr i 6 -8 uker og få verdien av dyret. Vi har 25 vf sau og har hatt ett kopplam annet hvert år.

  • Svar 83
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Slik ser det ut under foring

Veldig lov med ot nå er lammene på vei hit

Posted Images

Skrevet

Da jeg var i Wales på lamming så hadde de ganske få kopplam til tross for at de hadde 1800 søyer. I de aller fleste tilfellene med trillinger ble det ene lammet adoptert bort til en søye som enten hadde mistet lammet sitt eller som bare hadde ett lam.

Skrevet

Er nok noen som er kjappere enn andre på å ta lammene bort fra mor og. De to her oppe tar dem kun bort om mor er farlig for dem, ikke bare fordi det er tre eller fire, da lar de dem gå sammen men gir tillegg.

Om mor dør eller blir alvorlig syk så er det jo selvsagt.

Skrevet

Det er ikke meningen at man skal avle videre på dem uansett. Merkene er klippet, man har ikke søkt om overflyttning mellom besetninger, så de er uansett "bak mål", og kun til eget bruk.

Hvorfor skal merkene klippes egentlig? Våre er jo ikke klippet.

Vi har også søkt mattilsynet, men det var kanskje ikke nødvendig.

Skrevet

 

Hvorfor skal merkene klippes egentlig? Våre er jo ikke klippet.

 

Vi har også søkt mattilsynet, men det var kanskje ikke nødvendig.

Merkene skal aldri klippes fordi Mattilsynet skal ha kontroll på hvor de kommer fra hvis det skulle bryte ut sykdom :) vi kjøpte inn 5 livdyr i fjor og de har sine originale merker pluss ett hvitt merke med vårt produsentnummer slik at man vet hvor de opprinnelig kommer fra og hvem som er ny eier :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Merkene skal aldri klippes fordi Mattilsynet skal ha kontroll på hvor de kommer fra hvis det skulle bryte ut sykdom :) vi kjøpte inn 5 livdyr i fjor og de har sine originale merker pluss ett hvitt merke med vårt produsentnummer slik at man vet hvor de opprinnelig kommer fra og hvem som er ny eier :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Da har man søkt overflyttning mellom besetninger før man henter lammene, og gjort alt riktig. Å hente kopplam uten å søke først, er vel egentlig ikke lov uansett. Han vi fikk kopplam fra tidligere klippet i hvertfall merkene av den grunn.

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...