Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Altså .. her er greia:

Jeg er svakt langsynt (ca +0,25 på begge) og jeg har skjeve hornhinner (-0,50 og -1,50), samt ADD 1,75 (dere vet .. de armene som begynner å bli for korte :P )

Jeg prøvde toriske (og progressive?) linser, men så både uklart på avstand og de var skikkelig vonde å ha på. Siden det ikke finnes flere typer toriske å velge i så anbefalte optikeren at jeg prøvde vanlige progressive linser istedet. Ulempen med disse er at styrken kompenserer for de skjeve hornhinnene, og såvidt jeg forstår må jeg på en måte velge om jeg vil prioritere avstandssynet eller nærsynet eller noe midt i mellom. Jeg tror jeg har fått noe midt i mellom for etter noen timers testing så jeg verken den bittelille skriften, eller foran eller bak på en katt som lå ca 10-15 meter fra oss. Jeg så litt bedre nært med linser enn uten, og ganske mye dårligere med linser enn uten på avstand. Skjermen ble også vondt å se på med linsene, noe som er problematisk siden jeg jobber foran skjerm.

Jeg skjønner at øynene trenger litt tid til å venne seg til linsene, men har noen en ide om hvor lenge tar det før jeg på en måte vet hvor bra jeg kommer til å se med dem?

Skrevet

Er ikke de skjeve hornhinnene enklere å få rett korrigert med briller? For langsyntheten din er vel i utgangspunktet ikke stor nok til at du trenger briller til vanlig? (Uten at jeg er optiker altså)

Med skjeve hornhinner, dårlig samsyn, langsynt og nærsynt, har jeg dessverre ikke de store linsebrukererfaringene å komme med. Def finnes nemlig ikke linser for sånne komboer ;-)

Sjekk med optiker, er vel beste rådet.

Skrevet

Ja, jeg har jo vært to ganger på linsetilpassing, men ville høre om noen har erfaring med hvordan synet tilpasser seg linsene etterhvert. Optikeren svarer jo, men jeg blir liksom ikke helt klok på hva som er lurt eller hva jeg kan forvente. Hvis linser gjør at jeg ser dårligere på avstand for å kunne se den lille skriften så er det ikke så mye poeng i linsene, samtidig er det utrolig deilig å se klart når jeg sjekker mobilen :P

Guest Klematis
Skrevet

Jeg har skjeve hornhinner,er nærsynt og langsynt,og bruker toriske linser. Jeg merket med en gang at de fungerer,og like raskt hva som ikke fungerte.Det tok litt tid,og måtte flere tilpasninger til før vi fant noen som faktisk passer mitt syn. At de er ubehagelige å bruke i starten kjenner jeg meg igjen i,det er en tilpasningsperiode der også før man ikke merker dem.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...