Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest lijenta
Skrevet

Hiv vekta kjenn på hunden din. Det er da du finner ut om hunden din har rett vekt.

Kjenner du over ribbeina så skal dem kunne kjennes gjerne også litt av mellomrommet mellom ribbeina. Den bør heler ikke ha noen kulemage.

Vekten kan nemlig variere ut far muskelmasse og hvor høy hunden er så fasit svar har kun din hund

Skrevet

Normalt ifht hva? Normalt for rasen eller lurer du på om hunden er tynn/tykk?

Rasestandarden sier: Vekt: - Ideal 4,1 - 6,8 kg.

lurer på om hun veier for mye for den alderen. altså er hun overvektig?

Guest lijenta
Skrevet

lurer på om hun veier for mye for den alderen. altså er hun overvektig?

Har du en hund som er utenfor standar på mankehøyde kan den godt veie mer enn standaren og være for tynn så vi kan da ikke gjette dette.

Og som jeg skrev over hvor mye muskler har hunden din

Så kommer det om hunden har fett på kroppen

Skrevet

Har du en hund som er utenfor standar på mankehøyde kan den godt veie mer enn standaren og være for tynn så vi kan da ikke gjette dette.

Og som jeg skrev over hvor mye muskler har hunden din

Så kommer det om hunden har fett på kroppen

okei:)

Skrevet

lurer på om hun veier for mye for den alderen. altså er hun overvektig?

Helt umulig og si uten å se på/kjenne på hunden, selv innen samme rase så er det gjerne store forskjeller på str og vekt. Om du tror hun er overvektig så er hun antagelig det, det er langt oftere at folk mener at hunden er tynnere enn den faktisk er enn at hunden er tynn og man tror den er tykk. Men er du usikker så er det beste å enten dra til vetrinæren å spørre eller spørre noen som vet hva de snakker om som kan se og kjenne på hunden. :)

Skrevet

Helt umulig og si uten å se på/kjenne på hunden, selv innen samme rase så er det gjerne store forskjeller på str og vekt. Om du tror hun er overvektig så er hun antagelig det, det er langt oftere at folk mener at hunden er tynnere enn den faktisk er enn at hunden er enn motsatt. Men er du usikker så er det beste å enten dra til vetrinæren å spørre eller spørre noen som vet hva de snakker om som kan se og kjenne på hunden. :)

skal bestille time for å få vaksine, så kan jeg jo spørre dyrlegen da :)

Guest lijenta
Skrevet

okei:)

Bruk det jeg skrev lengre opp. Det er gjerne en grei rettesnor. Husker ikke på din rase men ange raser skal ha en opptrekker buk linje og litt innsvinget etter ribbeina. Du kan også spørre vetrinæren når du er der for vaksiner. Eller spørre andre som driver med hund.

Skrevet

Bruk det jeg skrev lengre opp. Det er gjerne en grei rettesnor. Husker ikke på din rase men ange raser skal ha en opptrekker buk linje og litt innsvinget etter ribbeina. Du kan også spørre vetrinæren når du er der for vaksiner. Eller spørre andre som driver med hund.

okei :)

Skrevet

skal bestille time for å få vaksine, så kan jeg jo spørre dyrlegen da :)

Gjør det :)

Jeg syns det høres litt mye ut, men veldig vanskelig å si uten å se og kjenne på hunden. Min voksne tibbe er ca 7kg. Men hun er litt større enn standaren, og er i fin form :)

Skrevet

Nå har ikke jeg Tibetansk spaniel, men min Border Collie veide 30 kg. Rasen skal vel egentlig ligge på 15-20(25)kg hvis jeg ikke husker helt feil. Min var ikke tykk, bare veldig stor og kraftig.

Snakk med dyrlegen hvis du er usikker :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...