Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele til Collie


Recommended Posts

Hei!

Har dere anbefalinger om seler til langhåret collie?

Han er bare valp ennå og bruker en tynn sele, men tenkte etterhvert å kjøpe f.eks. non-stop sele men lurer på om det kanskje er nok med en enkel sporsele i stedet for free motion selen?

Vet jo ikke hvor mye han kommer til å trekke når han blir voksen, men blir nok mest turer i skogen og litt snørekjøring om vinteren.

Når kan man regne med at hunden er såpass ferdig utvokst at man kan kjøpe en sele den kan ha i mange år? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen vits i å kjøpe non-stop freemotion nå, eller andre trekkseler for den saks skyld. Hunden skal ikke trekke, og hunden vokser ut av den på et blunk. 600kr ut av vinduet.

Du kan f.eks kjøpe Rogz sin H-sele (eller tilsvarende). Den er veldig justerbar, og du kan ha den helt til hunden er ferdig utvokst.

edit: nå tolket jeg det som du hadde tenkt å kjøpe trekksele nå, men ser at jeg leste litt fort :)

Når hunden er rundt 2 år kan man vel regne den som helt utvokst, de legger seg jo mye ut etter fylte 1. år. Så jeg ville ventet til da :)

Hvis du skal snørekjøre med hunden din bør du absolutt kjøpe en sele beregnet på trekk, en sporsele holder ikke.

Ha en sele til trekking og snørekjøring, og en annen sele til vanlige turer der den ikke skal trekke. På vanlige turer holder sporseler osv. fint :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen av mine 6 har passet inn i non-stop selen. Til trekk synes jeg Breeders nomesele (som jeg har kjøpt på felleskjøpet hehe.) er den som har ligget optimalt på, uten å slite på noe måte. Jeg har maange seler, men enda ingen som slår denne faktisk.

Som tursele/sykkel/hverdagsele så synes jeg denne er helt super og sitter godt.
http://www.canider.no/seler/305-zero-dc-multisele.html

Ellers er det veldig individuelt når hunden din er ferdig og man kan regne med at størrelsen man kjøper vil sitte. Alt fra 9 mnd til to og halvt år.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar. :)

Leste andre steder også nå at nomesele kanskje sitter bedre på collie enn f.eks. non stop.

Bare til opplysning så trener jeg ikke valpen på å trekke men alle hunder drar jo litt i båndet inntil de lærer å gå fint og da er det jo bedre for kroppen at de har sele enn at de går i halsbånd.

Hvilke av disse har du Affinity? https://www.felleskjopet.no/Sok/?search=nomesele

Og hvilken størrelse? Ser ut som de har færre størrelser å velge mellom enn non stop. Er det mulig å regulere litt på nome selen?

Vurederer Hurrta Y sele inntil han blir utvokst. Hvordan sitter de på collie?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville ikke vurdert en nomesele til det bruket ditt. Min valp hadde ihvertfall kommet seg rett ut av det da isåfall :P Jeg bruker nomesele kunn til trekk. Går ikke ann å regulere. Ang størrelse så aner jeg ikke, jeg har i tre forskjellig størrelser så jeg pleier å ta på den som passer hunden jeg skal bruke :P

Jeg har Hurrta Y seler i forskjellig størrelser som mine bruker opp valpetiden, fungerer helt kurrant :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vurederer Hurrta Y sele inntil han blir utvokst. Hvordan sitter de på collie?

Ville mye heller valgt en sele som kan justeres mye, så slipper du ny Hurtta sele annenhver måned :)

Personlig var jeg veldig fornøyd med H-selen til Hunter. Jeg kjøpte en som var litt stor til ham 8 uker gammel og den hadde han lenge, tror frem til 6 mnd ihvertfall. Så å finne en sele som passer fra nå og til voksen tror jeg ikke er noe problem.

Rogz sine skal visst også være bra.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

@ Jeg tenkte å kjøpe trekksele når han blir voksen og skal på skiturer. Ikke tenkt å bruke Nome sele nå altså.

Skal sjekke ut de typene dere har nevnt og finne en med mulighet for justering sånn at vi slipper å kjøpe ny så ofte.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...