Gå til innhold
Hundesonen.no

Hoster/klir når hun drikker..?


Recommended Posts

Skrevet

Heisann!

Sheltievalpen min er nå snart 7 mnd og en energisk liten sak. I det siste har hun hatt litt problem rundt drikkingen sin.

Først trodde eg det var fordi hun herja slik rundt, men denne teorien ser ikke ut til å stemme.

Det som skjer når hun drikker er at hun begynner å kli/hoste. Dette ender opp med at hun hoster opp igjen vann. Det har skjedd en del ganger den siste uka, så tenkte det var på tide eg sjekka det.

Noen som vet hvorfor hun klir og hoster opp vannet?

Skrevet

Klir, som om du har satt noe i halsen, en slags hoste. Trur det er beste måten eg greier å beskrive ordet..

Det er vann som har komt litt slim i. Det er alt som kjem opp. Har ikkje opplevd at mat kjem opp nei, men hun kan finne på å kli då også..

Skrevet

Hunder som sluker mat/vann kan fort gulpe det opp igjen.
For kaldt vann kan føre til at hunden hoster det opp.
Å drikke masse vann rett etter aktivitet kan føre til at hunden hoster opp vannet igjen.
For noen kan det også hjelpe å heve vannskåla slik at hunden ikke mp bøye seg.
Men er du usikker, så ta en sjekk hos vetten.

Skrevet

Spørs om det er ett sammensurium av alt du nevner. Hun er frisk og normaø ellers, så regner med det ikkje er mykje gale!

Skrevet

Dersom dette er en nylig endring (regner med at valpen ikke plutselig har blitt veldig energisk rundt 7 mnd), ville jeg tenkt på mulig halsinfeksjon eller i verste fall (og mindre sannsynlig) utvidet spiserør. For sikkerhets skyld ville jeg tatt kontakt med veterinær.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Kan godt hende hun har lært å begrense seg, ja. Valpen vår på seks måneder hadde en periode der han ofte gulpet/kastet opp vann etter å ha drukket mye. Det er nå en stund siden det har skjedd :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
    • Er dette noe vi trenger til hundene våre? https://www.tv2.no/nyheter/holdt-pa-a-falle-av-stolen/19203815/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...