Gå til innhold
Hundesonen.no

Hest vurderes gitt bort


ElisabethHH
 Share

Recommended Posts

Heisann soniser. :)


Jeg har da en hest, en veldig, veldig fin hest. Da jeg flyttet til utlandet i fjor satte jeg han ut på helfôr i et halvt år, og kombinasjonen litt dårlige tenner + litt dårlige høver + dårlig oppfølging resulterte i en hest som jeg har forsøkt å rehabilitere i litt over et halvt år... Problemet med dette er at jeg fikk han da jeg var 15 og hadde ingen forutsetninger for å vite hvor dårlig økonomi jeg kom til å ha som voksen, og nå strekker det ikke til lenger - jeg har ikke bursdag, det er ikke jul, jeg har ikke mer av verdi å selge og stalleien + behandlinger må betales likevel. :P

Nå har jeg forsøkt så godt jeg kan å finne noen kjente som kan overta han, men har ingen flere alternativer lenger. Vurderer derfor å gi han bort til en jeg ikke kjenner for å unngå avlivning, men da har jeg en del krav - en død hest lider jo tross alt ikke, men han kan fort ''lide'' av dårlig oppfølging.

Hesten det er snakk om heter altså Milito, han er en (snart) 11 år gammel vallak. Norsk varmblods ridehest, 1.60-1.65, fin stamme og fine gangarter. Jeg kjøpte han som nyinnridd 6-åring for 100.000. Han var i utgangspunktet en konkurransehest og gikk ca. 1m sprang, 80 feltritt og LA/MB dressur - men han har bare konkurrert i dressur utenom en knøttecup. Jeg fant dog etterhvert ut at han ikke trivdes med ''moderne dressur'' (var rimelig tvangsbasert trening), han ble innesluttet og mistet all selvtillit. Vi begynte så med akademisk ridekunst, noe han stortrives med, og det har vi gjort i tre år nå. :) Han har blitt svært følsom, spesielt for sjenkel og tøylekontakt, men jeg tror at han kan takle overgangen til snill, klassisk dressur (men må kanskje ris bittløst)...

Ellers er han et mirakel av en hest, helt objektivt sett altså. :P Utrolig grei på tur med andre hester og alene, under håndtering, hovtrim, lasting og kjøring med henger... Ikke skvetten, ikke vanskelig å stoppe, veldig høflig og grei. Han har vært med på badetur, fjelltur med kuflokk i hælene, brukshestriding, mounted games, tømmekjøring - han er med på alt.

Plagene han har kan jeg fortelle mer om ved interesse, men i praksis innebærer det at han trenger tannrasp minst tre ganger i året, må skos av en dyktig hovslager og han kan nok trenge behandling av kiropraktor/equiterapeut eller lignende i hvert fall en gang i mnd. en stund fremover.


Mine krav er kort fortalt at man må være snill og grei med hesten, ri mildt og forsiktig, utegang eller mye utetid i flokk, samt at man bor et sted der man enkelt får tak i flinke veterinærer, hovslagere og annet (m.a.o. fagfolk med bred erfaring som gjerne har spesialisert seg innen feltet - p.d.d. får han oppfølging av vet. som er tannspesialist og vet. som kun jobber med høver, det er ikke sikkert en nyutdannet hovslager f.eks. kunne holdt han på rett spor).

Send gjerne en PM ved interesse. Her er det noen bilder av godgutten; http://hunden.no/blogg/blogg.html?blid=87733&bid=10065 :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er på et hesteforum hvor det kan være greit å legge ut annonse. Jeg kan enten gjøre det for deg, eller så kan du jo registrere deg der. Forumet heter Equiforum.

Håper hesten får et godt hjem :hug:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er på et hesteforum hvor det kan være greit å legge ut annonse. Jeg kan enten gjøre det for deg, eller så kan du jo registrere deg der. Forumet heter Equiforum.

Håper hesten får et godt hjem :hug:

Ja, tror faktisk jeg lagde en profil der for lenge siden... Takk for at du minnet meg på det. :)

Takk, det håper jeg også!

PS - vet at dette egentlig ikke er rett sted, men har lagt merke til at en del her har hest også. Så håper det er greit. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, tror faktisk jeg lagde en profil der for lenge siden... Takk for at du minnet meg på det. :)

Takk, det håper jeg også!

PS - vet at dette egentlig ikke er rett sted, men har lagt merke til at en del her har hest også. Så håper det er greit. :P

Skal be datteren tipse venninnen sin, som er på leting etter hest :D Tror denne kunne passet henne fint!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fin gutt og kjenner det er litt surt at jeg ikke er ferdig utdannet! Håper du finner et godt hjem til han :)

Jepp, det er ikke kult å ha hest om ikke omstendighetene ligger til rette altså. :) Takk!

Skal be datteren tipse venninnen sin, som er på leting etter hest :D Tror denne kunne passet henne fint!

Tusen takk! :flowers:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huff! Det der ser ut som et forbilledlig hestehold. Jeg stemmer for en månedlig kronerulling for å hjelpe ElisabethHH å beholde hesten. Jeg er student, men kan ihvertfall avse 50 kr/mnd i noen år.

Hva har du i faste utgifter på den?

Det er en fin tanke, men skal du ha kronerulling for alle som ikke har økonomi til å beholde dyrene sine?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huff! Det der ser ut som et forbilledlig hestehold. Jeg stemmer for en månedlig kronerulling for å hjelpe ElisabethHH å beholde hesten. Jeg er student, men kan ihvertfall avse 50 kr/mnd i noen år.

Hva har du i faste utgifter på den?

Det er litt rørende at du i det hele tatt tenkte på det, veldig snilt. :icon_redface: Men dessverre har jeg hatt minstesats på AAP siden jeg ble 18 og vil mest sannsynlig ikke kunne jobbe normalt på minst et par år. Hadde det bare vært en engangsutgift skulle jeg nok fått det til på et vis, men med hest er de månedlige utgiftene det verste - omtrent 4-5000 i mnd for stall, sko og behandling.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...