Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger litt (mye?) hjelp jeg!


Recommended Posts

Skrevet

Heisann,

Jeg har et vanskelig spørsmål. I fjor sommer har jeg jobbet på et dyrehotell i utlandet. Jeg fant nettopp ut at jeg hadde taushetsplikt under og etter jobben. Jeg og mine kollegaer har sett ting som vi synes er uetiske. Man kan ikke melde dyremishandling osv anonymt i landet vi snakker om, og jeg valgte derfor å skrive et anonymt innlegg på en review nettside om bedriften hvor jeg gir fra meg toppen av isberget. Dette innlegget var ikke ment for å stille bedriften i dårlig dagslys, men bare for å informere. Som sagt har jeg vitner i denne saken. Nå har bedriften gått til angrep til nettsiden for ærekrenkelse og etterspurt mine personlige opplysninger for å forfølge meg. Så det jeg egentlig lurer på nå er, får man lov til å bryte taushetsplikten når det gjelder det som jeg ser på som dyremishandling? Og kan en dårlig review være ærekrenkelse når det ikke var utgangspunktet mitt?

Tusen hjertelig takk!

Skrevet

Når det gjelder slike ting er man pliktet til å melde fra, taushetsplikt er ikke til for å beskytte misshandling, hverken av folk eller fe, det er til for å beskytte personlige opplysninger, yrkeshemligheter osv.

En dårlig review er helt på sin plass og det er ikke æreskrenkelse. Slike reviewes er til for at man skal dele sin opplevelse, negative som positive og det er ikke ok og ta så på vei for en dårlig review, da får de heller jobbe for å forbedre seg, som jo er poenget med slikt..

Skrevet

Så det jeg egentlig lurer på nå er, får man lov til å bryte taushetsplikten når det gjelder det som jeg ser på som dyremishandling? Og kan en dårlig review være ærekrenkelse når det ikke var utgangspunktet mitt?

Det kommer nok helt an på hva regelverket rundt dette er i det landet du jobbet i, vil jeg tro..

Skrevet

Når det gjelder slike ting er man pliktet til å melde fra, taushetsplikt er ikke til for å beskytte misshandling, hverken av folk eller fe, det er til for å beskytte personlige opplysninger, yrkeshemligheter osv.

En dårlig review er helt på sin plass og det er ikke æreskrenkelse. Slike reviewes er til for at man skal dele sin opplevelse, negative som positive og det er ikke ok og ta så på vei for en dårlig review, da får de heller jobbe for å forbedre seg, som jo er poenget med slikt..

Jeg har ikke gitt informasjon om personer, kunder, eller dyr. Jeg har bare skrevet om det jeg og mine kollegaer har opplevt og at det ikke stemmer overens med det de skriver på nettsida deres.

Det som er litt vanskelig er at jeg skrev reviewen da jeg var i Norge. Jeg leste et sted at der du gjør en (straffbar) handling, i dette tilfellet norge, at de må forholde seg til det norske regelverket.

Hadde jeg ikke gjort det anonymt skulle jeg ha fått en bot på 40 000 nok. Det var derfor at jeg valgte denne veien. Har i hvertfall lært at du er aldri anonym...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...