Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Min 17 mnd gamle hannhund begynte plutselig å halte på høgre bakbein i gårkveld. Hadde hatt en heilt vanlig dag med en totimers tur og litt leik i hagen. Lørdag leika han ei stund med nabohunden, men han begynte altså ikkje halte før i gårkveld, etter siste lufting. Har klemt og strekt og finn ikkje ut kva det er. Bør han holdast i ro eller kan eg ta han med på tur? Bør eg helst gå i skog då f eks? Fann ikkje så mykje om dette med ro/bevegelse når eg søkte på halting.

Skrevet

Ville ha tatt det mer med ro til haltingen har gått over. Ofte skal det bare en dag eller to til. I hvertfall når det kommer til strekk av muskel.

Takk for raskt svar! Då blir det masse mental trening i dag :)

Skrevet

Ville hatt han i ro noen dager og sett om det går over, hvilke situasjoner han halter i osv. Hvis det ikke da har gått over innen noen dager ville jeg vurdert en tur til dyrlegen.

Opplevde noe lignende da min hund var 7-8 mnd, og det viste seg å være OCD. Han ble operert og er helt fin nå(5 år).

Skrevet

Nå kommer det jo veldig an på haltingen og da, men jeg bruker å ta med hundene ut selv om de halter, så lenge det ikke er helt krise og jeg misstenker strekk eller stølhet og ikke noe mer alvorlig. Tenker at det i slike fall er bedre med bevegelse enn ro, for stivner det blir det gjerne bare verre. Men jeg hadde nok gått litt kortere og kanskje heller litt flere små turer gjennom dagen og evt holdt hunden i bånd om det er en som herjer mye.

  • Like 2
Skrevet

Det kommer helt an på om du vet årsaken til haltingen. Kortere turer i bånd går som regel greit, bare hoppe over at hunden løper løs. Hvis det vedvarer er det lurt med en sjekk hos vet.

Skrevet

Nå kommer det jo veldig an på haltingen og da, men jeg bruker å ta med hundene ut selv om de halter, så lenge det ikke er helt krise og jeg misstenker strekk eller stølhet og ikke noe mer alvorlig. Tenker at det i slike fall er bedre med bevegelse enn ro, for stivner det blir det gjerne bare verre. Men jeg hadde nok gått litt kortere og kanskje heller litt flere små turer gjennom dagen og evt holdt hunden i bånd om det er en som herjer mye.

Veldig enig i det du skriver her. Skulle vel ha presisert at når jeg mener ro, så mener jeg rolige gå turer. Så hunden ikke blir stiv.

Å holde hunden helt hunde prosent i ro gjør jeg ikke med mindre dyrlegen ber meg om det.

Skrevet

Takk for alle svar. Er litt sjelden inne her, men det gikk over etter et par dagar. Lot han gå endel fritt i hagen i "eige tempo" og rolige turar :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...