Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Yellow
Skrevet

Min får slik om han har spist mat tilsatt vann og fått i nesa, snust på noe vått ute og fått fukt i nesa, etter bading om han har fått noe vann i nesa eller om han skulle hatt litt snørr.

Skjer ikke ofte, men skjedd en del ganger på 12 år som hunden min er.

Klemmer forsiktig neseborene sammen og drar ut over for å få vekk fukten, hjelper alltid med det samme her, men i tilfellene jeg har hørt det har det jo alltid vært snakk om fukt og.

Skrevet

Jeg ville hatt kameraet klart og hvis hunden fikk anfall igjen, ta å film det og ta hunden med til dyrlegen og vis filmen. Så får de undersøkt og utelukket ting. Det trenger ikke å være noe alvorlig. Mine kan lage rare lyder iblant (litt sånn hikst inn gjennom nesen, virker tungt for å puste, og vips så er det vanlig igjen. vanskelig å beskrive) Jeg tenker ikke så mye over det når det skjer bare 1-2 ganger, men hvis dette er et vedvarende problem ville jeg hatt det sjekket ut.

Skrevet

Da har jeg snakket med "min" veterinær. De er uenige med dyrlegen sambo var hos i går og mener dette ikke er en forkjølelse. Fikk samme tips for å "roe" hunden når det starter (stryke, ta på nesen osv.) hos dyrlege som hos dere her i tråden. De er kjent med "fenomenet" og sier at som oftest er det ingenting, men siden det siste "anfallet" var så heftig skal han få en kur som skal ta eventuell nesemidd :)

Skrevet

Så det anbefales uansett å ta kur for nesemidd om hunden har denne nysingen? Min har hatt denne nysingen av og på i typ 4 år(noen ganger med mnders mellomrom, enkelte ganger kan hun nyse slik to ganger på en dag, så ingenting før en mnd senere osv.), men veterinærer har aldri sagt noe på det. :|

ville absolutt ha gitt en kur, ja. Mye bedre enn at hunden går rundt som en evt. smittekilde. Første gang jeg opplevde innovernysing på hund (første bikkja jeg hadde) Var nesemidd det første dyrlegen sa. Og det forsvant med kuren, som det bruker å gjøre.

Nå er jo nesemidd normalt ikke farlig hos hunder som ikke "lever av luktesansen". Men jeg har hørt om hund som ved obduksjon, hadde omfattende betennelser forårsaket av nesemidd.

De fleste med jakthunder, og så vidt jeg vet politi og forsvar, behandler hundene sine med jevne mellomrom, for å være på den sikre siden :) Eller/også unngår å ha hundene borti fremmede hunder, som kan være potensielle smittekilder.

Ang. Påvisning, som det nevnes. Har også hørt at man i enkelte tilfeller kan påvise midd hos levende hund (neddopet og via intrument opp i nesa) men det er visst kun i ekstreme tilfeller. Eneste sikre påvisning regnes å være ved obduksjon..

Skrevet

ville absolutt ha gitt en kur, ja. Mye bedre enn at hunden går rundt som en evt. smittekilde. Første gang jeg opplevde innovernysing på hund (første bikkja jeg hadde) Var nesemidd det første dyrlegen sa. Og det forsvant med kuren, som det bruker å gjøre.

Nå er jo nesemidd normalt ikke farlig hos hunder som ikke "lever av luktesansen". Men jeg har hørt om hund som ved obduksjon, hadde omfattende betennelser forårsaket av nesemidd.

De fleste med jakthunder, og så vidt jeg vet politi og forsvar, behandler hundene sine med jevne mellomrom, for å være på den sikre siden :) Eller/også unngår å ha hundene borti fremmede hunder, som kan være potensielle smittekilder.

Ang. Påvisning, som det nevnes. Har også hørt at man i enkelte tilfeller kan påvise midd hos levende hund (neddopet og via intrument opp i nesa) men det er visst kun i ekstreme tilfeller. Eneste sikre påvisning regnes å være ved obduksjon..

Fikk beskjed av dyrlegen at siden han ikke er helt ekstrem så vil de helst ikke "sjekke 100%", altså dope ned og styre på. For det gjør ikke noe å gi den kuren selv om det ikke skulle være nesemidd.

Sambo er avsted for å hente resept og kur nå, jeg er spent på hvilke endringer vi eventuelt vil få se :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...