Gå til innhold
Hundesonen.no

Adressert reklame/"tiggerbrev"


Recommended Posts

Skrevet

Siden 2012 har jeg gjentatte ganger kontaktet en organisasjon som jevnlig sender meg adressert reklame/"tiggerbrev"/giro med tekst som "kjære støttemedlem" o.l. De første gangene 4-5 gangene ringte og sendte jeg Mail for å få de til å slutte.

Deretter sendte jeg pm på fb, det ble slutt for en periode, før det begynte på nytt igjen.

Jeg har aldri støttet denne organisasjonen, hverken med dugnadsarbeid eller økonomisk.

Hva må til for å få de til å slutte å sende meg disse tiggerbrevene?

Kan organisasjoner sende hva de vil til hvem som helst, uten å respekter mottakers ønske?

Skrevet

Ja de plikter å oppgi hvor de har fått adressen din fra, videre må de også dokumentere at du er støttemedlem. Hvis ikke, send inn klage til Forbrukerombudet - det er en del dirty der ute og de MÅ tas!

  • Like 2
Skrevet

Ja de plikter å oppgi hvor de har fått adressen din fra, videre må de også dokumentere at du er støttemedlem. Hvis ikke, send inn klage til Forbrukerombudet - det er en del dirty der ute og de MÅ tas!

I henhold til hvilke regelverk plikter de å informere om hvor de har fått adressen min fra?

Ja, jeg liker å ha den slags å smelle i bordet med... :P

Skrevet

Denne har du kanskje funnet allerede, men her kan du resevere deg bl.a. mot markedsføring fra frivillige organisasjoner: https://w2.brreg.no/reservasjon/index.jsp

Hos Bring kan man leie(????) adresselister for å sende ut adressert reklame: http://www.bring.no/hele-bring/produkter-og-tjenester/adresser/leie-adresser ...

Edit:

Personopplysningsloven §18e sier "[Enhver som ber om det, skal få vite hva slags behandling av personopplysninger en behandlingsansvarlig foretar, og kan kreve å få følgende informasjon om en bestemt type behandling] hvor opplysningene er hentet fra"

Loven definerer personopplysninger som: "opplysninger og vurderinger som kan knyttes til en enkeltperson"

Adresse kan vel rimelig sikkert antas å være en opplysning som kan knyttes til en enkeltperson, så uten at jeg er noen jurist vil jeg gå ut ifra at du har krav på å få vite hvor de har fått adressen din fra.

Link til loven: https://lovdata.no/dokument/NL/lov/2000-04-14-31#KAPITTEL_4

Et skriv fra Datatilsynet om informasjonsplikt vedr adresselister: http://www.datatilsynet.no/Global/04_veiledere/Adressemekling_feb2012_2.pdf

@

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...