Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg har en unghund som begynner å nærme seg ett år gammel. I jula så skal vi på fjellet og gå på ski i preparerte løyper med masse folk i. Det jeg lurer på da, er om det er lurt å ha ham med i skiløypene, og isåfall, hvordan gjør vi det? Det er en rase som er disponert til HD, så jeg vil ikke belaste ham for mye før han er fullt utvokst. Vi har hatt ham med på ski i fjellet allerede i år, men da var vi alene og han gikk løs. Ser for meg at det er best å ha ham i bånd og sele når det er så mange folk, men jeg er redd for at han skal trekke. Da vi hadde han med oss sist så gikk han pent mellom oss som gikk på rad, så det kan jo hende det går fint å la ham gå løs også.

Hva er vanlig når man har hunder som ikke er gamle nok til å trekke? Det er jo ikke alle hunder som trekker heller, men jeg kan se for meg at vår kan finne på å gjøre det.

Skrevet

Kjøp deg magebelte, lær inn kommandoer for høyre og venstre og øv deg litt på å la hunden løpe ved siden av under sykling eller jogging (i sitt eget tempo). Vær sikker på at en kommando for nei fungerer (om du har en sosial hund som har lyst til å hilse på motgående skigåere....) Ellers er det bare å gå med hunden ved siden av, og begynn med en kort tur. Trekker han er det bare å ta han tilbake til siden. Alle mine hunder har blitt med på ski fra tidlig alder.

Skrevet

Ingen problem å ha med noen hund på et år på skitur, samme hvilken rase, det er heller ikke slik at hunder får hd av å trekke litt, heller tvert om, en god muskulatur vil hindre smerte og andre symptomer på en hund som har hd og være forebyggende på hunder som ikke har det/ikke har utviklet symptomer, da det tar vekt og belastning av skjelettet.

Edit: Vil du uansett være på den sikre siden så er det jo ting du kan gjøre for å gjøre skituren enklest mulig, start nå med en liten "oppkjøring" om julen kommer til å by på hardere aktivitet enn hunden er vant med og evt lær hunden å gå på siden av deg eller bak deg for å unngå trekking.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det er da ikke noe farlig å la en ettåring få trekke litt på ski? Dere trenger kanskje ikke gå 5 mil hver dag i høyt tempo, men jeg ville tenkt mer på om hunden er i fysisk grei form til å være med på skiturer og trekke enn at den er ett år gammel :) Jeg ser alt for mange hunder i ekstremt dårlig formt på påskefjellet med eiere som ikke tenker på at mens de selv sklir lett på ski, så løper deres helt utrente hund etter for harde livet for å ikke bli gått i fra. En ettåring i god form er det ingen ting i veien for at får være med å trekke litt på ski. Bare ikke overdriv :)

Skrevet

Heisann og takk for mange fine svar :)

Det er en rase hvor HD er veldig utbredt, og hoftene har ikke satt seg ordentlig før hunden er omtrent 1,5 år gammel har jeg blitt fortalt, så mtp. det så vil jeg helst ikke ta noen sjanser. Det å gå i snø er jo tungt nok, så det at den skal trekke i tillegg, er jeg redd for at kan bli en overbelastning. Hadde jo sikkert vært greit om vi gikk kortere turer, men nå snakker vi jo om turer på omtrent en mil.

Jeg har også sett mange slitene hunder i skiløypa, så skal passe på at jeg ikke sliter ham ut for mye. Vi går jo mye i skog og fjell til vanlig, så regner med at han skal klare en mil på hardpakka snø.

Jeg skal kjøpe magebelte og har siktet meg inn på Baggen. Bør jeg kjøpe trekksele nå selv om vi ikke vil at han skal trekke? Skal jo selvsagt ha det når han skal trekke, men holder det med en hurtta Y-sele i første omgang? Eller bør jeg ha en ordentlig trekksele i tilfelle han trekker?

Skrevet

Heisann og takk for mange fine svar :)

Det er en rase hvor HD er veldig utbredt, og hoftene har ikke satt seg ordentlig før hunden er omtrent 1,5 år gammel har jeg blitt fortalt, så mtp. det så vil jeg helst ikke ta noen sjanser. Det å gå i snø er jo tungt nok, så det at den skal trekke i tillegg, er jeg redd for at kan bli en overbelastning. Hadde jo sikkert vært greit om vi gikk kortere turer, men nå snakker vi jo om turer på omtrent en mil.

Jeg har også sett mange slitene hunder i skiløypa, så skal passe på at jeg ikke sliter ham ut for mye. Vi går jo mye i skog og fjell til vanlig, så regner med at han skal klare en mil på hardpakka snø.

Jeg skal kjøpe magebelte og har siktet meg inn på Baggen. Bør jeg kjøpe trekksele nå selv om vi ikke vil at han skal trekke? Skal jo selvsagt ha det når han skal trekke, men holder det med en hurtta Y-sele i første omgang? Eller bør jeg ha en ordentlig trekksele i tilfelle han trekker?

Hvilken rase er det? Vi har en rottweiler som har fått være med på alt fra hun var liten. Hun er ikke med på skiturer fordi hun heller vil spise skiene, men alt annet har hun vært med på fra hun var valp.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...