Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaring med det? Bikkja var å opererte seint på Torsdag i kneet sitt. Fikk han hjem igår da var han jo ganske utslitt så han sov mesteparten av dagen men prompa mye gjennom natta..

Idag så dreiv han å ynka seg og pep, Så vi gikk tur å han fikk bare ut en liten ruke med avføring, Så helt grei ut, Han driver å drar seg bortover på magen, ruller seg rundt osv, De typiske tegnene på forstoppelse osv..

Så totalt har han bæsjet 2 små ruker og en liten litt hard klump


Snakka med to veterinærer, En som sa det vanligvis ikke skulle være sånn etter en operasjon men ba meg ringe klinikken jeg gjorde det ved. Der fikk jeg beskjed om at det ikke er så unormalt mtp at det ofte blir brukt morfinpreparater o.l som kan skape litt forstoppelse.. Så jeg fikk beskjed om å gi han litt ris og bare følge med på han og lufte han flere ganger i natt. Så selvfølgelig ringe om formen forandra seg. Hun mente det var forsvarlig å vente ut helga så lenge det kom litt og allmenntilstand var grei.


Nå senere i kveld har magen/tarmene begynt å komme med høye lyder, Akkurat som han har skikkelig diare eller at noe skvises. Uten at det har kommet mer enn en liten ruke. Han har fått i seg litt mat og ganske bra med væske nå idag. Men igår ingenting.


Noen som har erfaringer eller råd? Jeg er jo en skikkelig hysterisk hundeeier :frantics:

Guest Klematis
Skrevet

Tja, min har hatt dårlig matlyst etter operasjoner, og det har tatt sin tid før han har gått på do hver gang.

Skrevet

Det er vanlig at en del medisiner kan gi forstoppelse, opplevd det på egen hund da han gikk på kortvarig smertestillende, samtidig som at lite bevegelse jo heller ikke får fart på systemet.

Ga en god del matolje sammen med maten på slutten da det hadde gått lang tid uten noe som helst, i små posjoner, og det fikk fart på det, for kom masse mot slutten av den dagen og 2-3 små posjoner etter.

Skrevet

Det er vanlig at det blir litt forstoppelser etter operasjoner med mye medisiner spesielt morfinpreparater, men har du vond magefølelse på det så få det sjekket opp.

Vi pleier å råde folk å gi hunden makrell i tomat, det liker hundene godt og det setter litt fart på systemet, til en STB kan du gi en bok med makrell i tomat og se an litt, etter et par timer så gir du en halv til, etter det så hadde jeg nok ringt dyrlegen ;)

Skrevet

Jatzy ble operert for en uke siden, og har vært treg i magen noen dager. Hun er fin igjen nå :) Tenker nok at det kan være en bivirking? Spesielt hvis hunden har fått atibiotika? Antibiotika roter jo litt med tarmbakteriene, så treg/løs mage er jo ikke ulogisk?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...