Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg er nå eier av en langhårs Collie som jeg konkurrerer i både lydighet og agility med, men jeg savner intensitet og ville gjerne hatt en hund som har mer mye mer arbeidsvilje. Jeg har tidligere hatt en toller som jeg også gikk lydighet med. Jeg synes det var litt bedre å trene tollern, men kunne gjerne hatt enda mer intensitet.

Jeg har landet på at border collie er er en rase som kunne ha passet meg og vil gjerne begynne å ta kontakt med oppdrettere. Eneste er at jeg synes det er vannskelig å finne ordentlige bc oppdrettere, da jeg har fått inntrykk av at man må være inne i gjeterhundmiljøet for å ha kontakter.

Jeg lurer på to ting:
-Jeg lurer på om noen vil anbefale noen BC oppdrettere?

-Vil oppdrettere som avler på gjeterhundlinjer selge til personer som ikke skal bruke hunden til gjeting, men til andre hundesporter? Det er jo mange jaktlabb oppdrettere som ikke vil selge til de som ikke skal jakte med den.

-Silje

Skrevet

Jeg kjøpte bc fra rene gjeterlinjer. Skulle brukes til AG og LP. Det var ikke noe problem. Men de seriøse vil nok ikke selge dem som bare familie hund feks. Jeg liker hunder fra blant annet Børves bingo. Jeg skulle ha valp derfra for noen år siden selv egentlig, men så ble det dessverre ikke valper nok.

Skrevet

Jeg har inntrykk av at mange som vil ha bc til lp/ ag (og ikke til gjeting) styrer unna de heftigste gjeterlinjene.

Min ene kelpie har litt gjeting i seg og det har gitt noen utfordring i lp og ag trening.

Edit: Ift førsteinntrykk så har jeg møtt flere hunder jeg liker både fra Somollis og Børves Bingo.

Skrevet

Takk for svar :)
Likevel føler jeg at de som er mest seriøse er de som driver med gjeting med hundene sine. Kan hende det bare er et inntrykk jeg har fått Ja, helsetesting er viktig og jeg har allerede en AD hund, noe jeg ikke ønsker igjen. Bare å fortsette å komme med oppdretter forslag :D Setter pris på all hjelp jeg kan få.

Skrevet

Takk for svar :)

Likevel føler jeg at de som er mest seriøse er de som driver med gjeting med hundene sine. Kan hende det bare er et inntrykk jeg har fått Ja, helsetesting er viktig og jeg har allerede en AD hund, noe jeg ikke ønsker igjen. Bare å fortsette å komme med oppdretter forslag :D Setter pris på all hjelp jeg kan få.

Ikke nødvendigvis, det er mye slurving, kanskje spesielt hos de med bruksverktøys-mentalitet - både med helsetesting og hundenes mentalitet. Når valpekjøpere regelrett får beskjed om å holde stilt om det skulle dukke opp sykdom på deres hunder hos anerkjente gjeterhundoppdrettere, da er det noe galt i miljøet altså.

CEA/CH, TNS, CL, HD/AD, OCD, rygg og epilepsi. Det kan være veldig vanskelig å finne informasjon om sykdomshistorier, spesielt siden det somregel holdes hysj, men hold øynene åpne for epilepsi og OCD som er ting man ikke kan teste om med mindre det oppstår.

Raseklubben har ingen spesifiserte krav til hundene enn godkjent gjeterhundprøve på registrerte foreldredyr.

Skrevet

Nsg.no er raseklubben og kan hjelpe deg :) oppdrettere jeg kan anbefale sånn på sparket er: kennel tunevannet, kennel for the Win, kennel the look, kronvallaren, kennel akersborg, sand border collie, men man bør alltid se på hvilke individer/kombinasjoner som kan passe nettopp deg :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...