Gå til innhold
Hundesonen.no

Border Collie hjelp


Snuffenes
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg er nå eier av en langhårs Collie som jeg konkurrerer i både lydighet og agility med, men jeg savner intensitet og ville gjerne hatt en hund som har mer mye mer arbeidsvilje. Jeg har tidligere hatt en toller som jeg også gikk lydighet med. Jeg synes det var litt bedre å trene tollern, men kunne gjerne hatt enda mer intensitet.

Jeg har landet på at border collie er er en rase som kunne ha passet meg og vil gjerne begynne å ta kontakt med oppdrettere. Eneste er at jeg synes det er vannskelig å finne ordentlige bc oppdrettere, da jeg har fått inntrykk av at man må være inne i gjeterhundmiljøet for å ha kontakter.

Jeg lurer på to ting:
-Jeg lurer på om noen vil anbefale noen BC oppdrettere?

-Vil oppdrettere som avler på gjeterhundlinjer selge til personer som ikke skal bruke hunden til gjeting, men til andre hundesporter? Det er jo mange jaktlabb oppdrettere som ikke vil selge til de som ikke skal jakte med den.

-Silje

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjøpte bc fra rene gjeterlinjer. Skulle brukes til AG og LP. Det var ikke noe problem. Men de seriøse vil nok ikke selge dem som bare familie hund feks. Jeg liker hunder fra blant annet Børves bingo. Jeg skulle ha valp derfra for noen år siden selv egentlig, men så ble det dessverre ikke valper nok.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har inntrykk av at mange som vil ha bc til lp/ ag (og ikke til gjeting) styrer unna de heftigste gjeterlinjene.

Min ene kelpie har litt gjeting i seg og det har gitt noen utfordring i lp og ag trening.

Edit: Ift førsteinntrykk så har jeg møtt flere hunder jeg liker både fra Somollis og Børves Bingo.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar :)
Likevel føler jeg at de som er mest seriøse er de som driver med gjeting med hundene sine. Kan hende det bare er et inntrykk jeg har fått Ja, helsetesting er viktig og jeg har allerede en AD hund, noe jeg ikke ønsker igjen. Bare å fortsette å komme med oppdretter forslag :D Setter pris på all hjelp jeg kan få.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar :)

Likevel føler jeg at de som er mest seriøse er de som driver med gjeting med hundene sine. Kan hende det bare er et inntrykk jeg har fått Ja, helsetesting er viktig og jeg har allerede en AD hund, noe jeg ikke ønsker igjen. Bare å fortsette å komme med oppdretter forslag :D Setter pris på all hjelp jeg kan få.

Ikke nødvendigvis, det er mye slurving, kanskje spesielt hos de med bruksverktøys-mentalitet - både med helsetesting og hundenes mentalitet. Når valpekjøpere regelrett får beskjed om å holde stilt om det skulle dukke opp sykdom på deres hunder hos anerkjente gjeterhundoppdrettere, da er det noe galt i miljøet altså.

CEA/CH, TNS, CL, HD/AD, OCD, rygg og epilepsi. Det kan være veldig vanskelig å finne informasjon om sykdomshistorier, spesielt siden det somregel holdes hysj, men hold øynene åpne for epilepsi og OCD som er ting man ikke kan teste om med mindre det oppstår.

Raseklubben har ingen spesifiserte krav til hundene enn godkjent gjeterhundprøve på registrerte foreldredyr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...