Gå til innhold
Hundesonen.no

"Trening" med valp?


Recommended Posts

Skrevet

Når er det man kan begynne med litt lydighetstrenkngen med valpen? Jeg har hatt min et par dager nå og hun er ikke særlig intressert i leker eller godbiter. Hun tar nesten aldri kontakt så dette også har vært litt vanskelig å trene inn :P

Skrevet

Du kan jo begynne med en gang, men det er jo viktig at man tar det på valpen sine premisser. Begynne med grunnleggende ting som å trene opp lek/belønning, kontakt og samarbeid og gjør korte og gøyale økter uten å bli for "seriøs" i treningen.

  • Like 1
Skrevet

Du får starte med å trene på kontakt, da. Belønne henne for å ta kontakt med deg, så blir det mer fristende å gjøre det. Ville også jobbet med belønningskvaliteten. Du får prøve deg litt fram for å finne akkurat det som hunden din liker. Ikke slå deg til ro med pølse eller frolic hvis hunden ikke synes det er noe særlig. Noen digger ostepop, noen elsker å leke og noen vil ha tortillalefse - det må ikke være tradisjonelt.

Skrevet

Trening begynner man mend tidlig men en starter i bitte små økter. Nå er det jo greit å trene inn kontakt, lek og interessen for godbiter. Det legger grunnlaget for mangt.

Noe som er lett å trene inn er jo sitt. Når du ska fore så tar du matskålen forfra og over hodet på valpen. Da vil stompen dette i bakekn og du setter ned matskålen med en gang. Etter hvert så legger du på komando sitt og til slutt så lager du lyder så den må se på deg før hverse god. Noen eksempler

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...