Gå til innhold
Hundesonen.no

Mulighet for forkalkninger i fremtiden?


Recommended Posts

Guest irKaroline
Skrevet

Hei!

Kom akkurat hjem fra dyrlegen med Monty, som nå er 1 år og 9 mnd, etter å ha røntget både hofter og albuer. Dyrlegen sa at han ikke egentlig kan uttale seg, men at han hadde ganske lang erfaring med dette og ville gitt hoftene grad B :| .

Jeg fikk se bildene, og på den ene sida var hoftekula litt liten i forhold til hofteskåla, og på begge albuene var det en kant som var litt skarpere enn vanlig :no: .

Det han sa var at Monty med ganske stor sannsynlighet ville få forkalkninger når han er 6-7 år (først sa han vel egentlig 10, men plutselig var det mindre). Han syntes ikke vi skulle begrense noe i forhold til bruk av han med tanke på livskvalitet, men han ville gitt han spesialfor. Vi kunne også gi kosttilskudd, men det syntes han ikke var nok, og dessuten ville det bli dyrere.

Kjente jeg umiddelbart ble litt lei meg, hadde ikke forventa annet enn at han var frisk som en fisk, noe han jo forsåvidt er i skrivende stund! Og i følge dyrlegen er vekta hans perfekt ( :wub: ), og han kan fint brukes i avl (noe han for øvrig ikke skal).

Nå forer vi på V&H som vi er kjempefornøyd med. Vi hadde lang prosess med å komme frem til et for som vi likte resultatet av og som Monty ville spise. Derfor har vi egentlig ikke lyst til å bytte for, men vi vil jo selvfølgelig gjøre det, dersom det er det beste for Monty!

Så nå lurer jeg på deres erfaringer i forhold til forkalkninger? Er helt blank, og litt sånn smått i sjokk (er jo altforr hønemor til å få slike nyheter en vanlig torsdags ettermiddag!). Og i forhold til forebygging og bytte av for. Hører mange sier at dyrlegene er rask til å "reseptere" Hills, da det er det de selger, men vil jo ikke børste det vekk som salgstriks dersom det er det som kan hjelpe hunden :icon_confused:

Skrevet

Grad B er jo fri, har du skrevet feil bokstav?

Forkalkninger kan komme ja, jeg har 2 hunder med forkalkninger og begge får v&h og grønnleppemusling som tilskudd.

Skrevet

Først hadde jeg ventet og hørt det offisielle svaret.

Så må du huske på at hd er en "grad" og ikke en diagnose. Det er mange hunder som aldri plages ved dette, så ikke ta sorger på forskudd om det blir en en grad som er dårlig.

Forebygge er det første du kan gjøre, holde hunden i god form-slank og godt med muskler. Og gi evt tilskudd som hjelper smøre leddene som C-vitamin feks. Om hunden fungerer på det föret du gir nå, så kan du heller ha litt smørende tilskudd oppi det. :)

Men pust, også venter du på den offisielle graden. Det er mange veterinærer som bommer på kontoret og det er en grunn til at det er både videreutdannelse, offiselle avlesninger og at den vanlige veterinær ikke skal uttale seg.

Skrevet

En annen ting. Alle hunder får forkalkninger i større eller mindre grad med alderen, det er helt vanlig (det gjør forøvrig mennesker og). Forkalkninger betyr ikke nødvendigvis smerter og nedsatt livskvalitet :)

  • Like 1
Skrevet

Først og fremst vent på de offisielle resultatene :) Ikke noen grunn til å ta sorgene på forskudd! A og B er jo fri, og hvis resultatet viser noe annet ville jeg informert oppdretter om resultatet sånn at oppdretter kan finne ut om det er flere av hundene fra det kullet som har fått påvist HD/AD og revurdere om de linjene skal avles mer på.

Men igjen, pust og vent på resultatene fra NKK :)

Skrevet

Vent på den offisielle diagnosen. Men som flere sier, A og B er fri for HD :) Hadde det vært min hund som fikk B hadde jeg vært glad og fornøyd med at hunden min var frisk i hoftene sine :)

Men kanskje du skrev feil i førsteinnlegget?

Guest irKaroline
Skrevet

Nei, mente grad B, som jeg jo vet er fri :) Men var mest bekymret for forkalkningene han sa var så godt som garantert at kom til å komme når han blir 6-7 år, men det er godt å høre at om han får det betyr ikke det nedsatt livskvalitet. Så liksom for meg at dagen han fylte 6 ble han ikke å klare å reise seg lengre (som sagt, HØNEMOR!) :icon_redface: .

Men da tror jeg vi fortsetter med det foret han får nå, så finner vi heller et godt tilskudd for leddene hans og tar det derifra, tusen takk for svar, var veldig trøstende. Ikke alltid man husker selv å stoppe opp og trekke pusten :frantics:

Skrevet

Og hvorfor skal en HD-fri hund garantert få forkalkninger i 6-7 årsalderen ? Pardon me, men denne dyrlegen høres ikke ut som h*n egentlig vet hva h*n snakker om. Ta det rolig, vent på brevet fra NKK, og så tar du det derfra, hvis der er en HD-diagnose. La oss få høre resultatet!

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...