Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Så hva tenker folket? :)

Da har vedtaket i saken om "stort cert" gjort. Se hovedpunktene vedtaket i sin helhet her:

RS sak 5a)
Stor CERT

Hovedstyret fremmer følgende endringsforslag forslag for RS 2014:

1. Det åpnes for å benytte to generelle varianter, hvor det er et generelt krav om 3 cert på
2. utstilling i Norge for 3 ulike dommere hvorav minst ett av det tre certene må være tatt på NKK utstilling i regi av NKK eller raseklubb/forbund som har storcert.
3. For raser med tilleggskrav mulighet for å velge bort storcert.
4. I tillegg innføring av generell regler for fullcert.

2.1. NORSK UTSTILLINGSCHAMPIONAT (N UCH)
Generelle krav:

Tre ganger certifikat på utstilling i Norge under tre forskjellige dommere. Minst ett av
certifikatene må være vunnet på utstilling arrangert av NKK eller på utstilling hvor raseklubb
er gitt anledning til å utdele certifikat tellende til championat på linje med certifikat vunnet
på NKKs utstilling. Minst et av certifikatene må være vunnet ved fylte 24 måneder eller senere.
• Raseklubber for raser med tilleggskrav for Norsk UCH kan velge vekk kravet om at ett av cert må være vunnet på utstilling arrangert av NKK eller på utstilling hvor raseklubb er gitt anledning til å utdele certifikat tellende til championat på lik linje med certifikat vunnet på NKK utstilling.
• Det åpnes for ett system for definisjon av fullcerting for raser.
• Implementering av denne ordningen fastsettes til 1.1.2015

b) Hund som allerede har oppnådd nasjonalt utstillingschampionat blir norsk
utstillingschampion med certifikat oppnådd på NKKutstilling (eller på utstilling hvor
raseklubb er gitt anledning til å utdele “stor cert” (tilsvarende NKK-cert), med ett cert i
Norge ved fylte 2 år eller senere, og har oppnådd eventuelle tilleggskrav for rasen.”

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...