Gå til innhold
Hundesonen.no

Har det veldig travelt på sporet


Recommended Posts

Skrevet

Vi trener litt spor, både alene og organisert med hundeklubben når tidspunktet passer oss.

Bud er ganske fersk (og det er jeg også), men vi har det moro. MEN jeg sliter sånn med at han er så travel … Han ruser frem i 120, trekker i lina og er kjempeivrig. Han er nøyaktig på sporet, og bommer veldig sjelden, men det er vel neppe en god egenskap at han har det så fryktelig travelt?

Noen råd? Bare la han dure avsted, eller holde igjen? Er redd for at han kan "falle av" sporet som jeg holder han for mye igjen. Noen tips til hva vi kan trene på for at han skal gå roligere? iflg. de i klubben med mer greie på det enn meg, så fjaser han fordi han er så ivrig. Han er en "travel" hund av natur.

Skrevet

Du kan godt holde igjen. Dvs, ikke dra eller rykke i lina, men bare gå litt saktere slik at du ikke må jogge etter ham. Du skal gå i et tempo du er komfortabel med.

Samtidig så kan det også være et tegn på at sporet er for enkelt. Hvor lang liggetid har dere? Kanskje det kan være en idè å øke vanskelighetsgraden litt, slik at han må konsenterere seg mer, da vil farten reduseres av seg selv.

Skrevet

Du kan godt holde igjen. Dvs, ikke dra eller rykke i lina, men bare gå litt saktere slik at du ikke må jogge etter ham. Du skal gå i et tempo du er komfortabel med.

Samtidig så kan det også være et tegn på at sporet er for enkelt. Hvor lang liggetid har dere? Kanskje det kan være en idè å øke vanskelighetsgraden litt, slik at han må konsenterere seg mer, da vil farten reduseres av seg selv.

Tja, fra 5 min til en time. Har ikke prøvd eldre spor enn 1 time, men han er like spenna gæærn uansett liggetid. Godt mulig han trenger mer utfordringer, men han har vært sånn siden dag 1. Takk for tips :)

Jeg fikk veldig mange gode tips i den tråden her :)http://hundesonen.no/forum/topic/73686-aa-holde-igjen-en-hund-i-sporet/

Se der ja, tusen takk, skal lese den!

  • Like 1
  • 3 weeks later...
Skrevet

post-12640-1415457415,0598_thumb.jpg

God sporøkt på snø i dag. Vinkler og ganske langt spor. Gutten går som ei klokke, og tipset med godbiter i sporet bremset farten noe :D de siste øktene har han roet mye ned, så jeg tror det hjalp det altså! Takker for alle tips!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...