Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Takk for alle tilbakemeldingene. Sånn helt konkret, etter hvor mange parringer og hvilken alder på hanhund har dere i kontrakten for overføring av eierskap?

Lurer på hva som er vanlig her?

2 kull eller 5 år på tispe

5 parringer eller 5 år på hanne

  • Like 2
Skrevet

Har hund på for, føler ikke på noen måte at jeg låner hunden eller lignende, hun er min, bare ikke på papiret enda.

Kontrakten vår er nøye og presis, hvor eier har rett på 2 kull på tispa, begge kull skal være unngjort innen tispa er 5 år, helsesjekker som hd/ad røntgen, øyelysning, dnd tester og lignende skal dekkes av oppdretter, hun betaler også hundens forsikring. Om kullene ikke er unngjort innen avtalt alder skal hunden overdraes til meg kostnadsfritt, ved planlagte kull skal hunden overdraes til meg kostnadsfritt, men om hun velger og ikke bruke hunden i avl grunnet feil, gemytt, helse eller annet så skal hunden overdraes til meg, men da betaler jeg omregistrering. Ellers så dekker jeg alle utgifter på hunden, som for, vaksiner, veterinær etc.

Oppdretter betaler egenandel ved alvorlige skader som krever behandling.

Kullene tispa skal ha velger jeg selv om jeg ønsker å ha hjemme, eller om hunden skal være hos oppdretter. Vil jeg ha tispe og valper hjemme, betales jeg tilskudd på 500,- pr valp, og oppdretter står for alle utgiftene ved valpene.

Oppdretter står også selvsagt for alle utgifter ift med parring, drektighet og valpetid.

Ellers så har jeg også alle hundens papirer minus eierbeviset.

Jeg har god kontakt med oppdretter, og hun legger seg ikke opp i hva jeg gjør med hunden. Så lenge den har ett innholdsrikt og bra liv :)

Skrevet

Skulle heller vært snudd om, og vært omtalt som at oppdretter har avlsavtale på hunden, men at eier er eier åkke som :)

Det skulle tatt seg ut at oppdrettere gir bort hunder i håp om at eier overholder avtalen senere en gang :D

  • Like 4
Skrevet

Skulle heller vært snudd om, og vært omtalt som at oppdretter har avlsavtale på hunden, men at eier er eier åkke som :)

Jeg har hatt ei tispe som sto i mitt navn og jeg betalte full pris for, men hvor det sto i kontrakten at oppdretter hadde krav på å lease tispa til et kull.

Men dette var en oppdretter jeg hadde kjent i tyve år, en lager ikke slike avtaler med any random valpekjøper.

Det finnes ulike løsninger, en kan være medeier på halvfôr, en kan eie men låne bort, en kan være fôrvert - men det er faktisk ingen som tvinger folk til å være fôrvert, en gjør det en selv føler best, med den oppdretteren en selv føler en kan stole på og kommunisere godt med.

Som en kuriositet kan jeg nevne at på det valpekullet jeg har nå, hvor jeg har avertert både valper til salgs og fôrvert søkes, har jeg fått flere henvendelser fra folk som vil være fôrvert enn å være valpekjøper. Så det finnes mange som ikke føler at de trenger å være juridisk eier av sin hund fra starten av.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...