Gå til innhold
Hundesonen.no

Belønner jeg feil?


Guest bikkje1
 Share

Recommended Posts

Over alt anbefaler jo folk å gi godbiter og belønne hver gang hunden kommer på innkalling og selv oppsøker eier.

Men hos oss føler jeg det blir mer belønning av tigging. Simba får godbit og ros så og si hver gang han er innom/kommer på innkalling, så det begynner han å bli skikkelig god på. Noen ganger tr han godbiten og så bare fortsetter å gå i sin egen verden. Mens i det siste har han omtrent gått oppi beina mine hele turen og bare ventet på godbit.

Når vi trente på å gå pent fikk han godbit for å gå pent, og ikke at han så på meg. Men på innkallingen ønsker jeg jo kontakt og fokus. Hva gjør jeg feil/hva kan jeg gjøre anderledes? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjenner til det, jeg har litt av det samme. Jeg har "hjernevasket" Ozu med godbiter både på innkalling og når han melder inn selv. Det fører til at han av og til går nærmest fot med beina mine i stedet for å tusle rundt for seg selv.

Når han går sånn og "henger", så har jeg begynt å si "Må gå!" mens jeg gir et håndsignal som viser tydelig "gå framover". Vanskelig å forklare, er noe jeg bare gjør av meg selv, egentlig. Han har etterhvert forstått at det betyr at han er fri til å gå og tusle for seg selv.

Du kan ellers også begynne å fase ut godbiter, dvs at du ikke lenger belønner hver gang han kommer inn, men sånn innimellom. Beste du kan gjøre hvis han henger for mye i beina på deg er å gi et signal "Det er nok", "Gå nå" eller hva du vil, også totalt ignorere ham etterpå og bare gå videre. Tror de tar det ganske kjapt. (Jeg gjør det samme hvis Ozu tigger om trening inne. Jeg sier rolig "Det er nok" også ignorer jeg ham fullstendig etter jeg har sagt det - det tok veldig kort tid før han tok den og gikk bort).

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje du kan gjøre det litt mer usystematisk når du belønner. Jeg belønner Tidi når hun kommer innom meg frivillig, men ikke alltid. Bare noen ganger. Det hender hun kommer innom og prøver seg, men jeg syns det bare er bra at hun innimellom kommer innom frivillig, selv uten belønning. Om noen plutselig kommer rundt en sving foran oss på tur og hun da er ved siden av meg, så er det lettere å ta henne i bånd. Tidi skjønner ihvertfall veldig fort at når hun ikke får noe, og da går hun bare videre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Lang historie kortet ned. Kjøpte valp i starten av desember av nkk-registrert oppdretter med gode reviews. Hen virket seriøs og svarte ”riktig“ på det vi hadde av spørsmål. Eneste var at stamtavle skulle ettersendes pr post pga en feil i registreringen til far. Tiden gikk og ingen stamtavle kom. DyreId vi fikk med helseboken dukket heller ikke opp ved søk og vi tok kontakt med NKK som sa vi måtte ta det med oppdretter. Valpen vår (en corgi) fikk påvist short ulna syndrom tidlig og vi hadde store problemer med å få svar/responser fra oppdretter ang dette, så vi hadde ikke rare håpet om svar ang manglende registrering og der står saken vår nå 6 mnd etter kjøp. Kullet er omsider registrert i nkk, men med oppdretter som eneste eier. Hen står da også som eier hos DyreId fant jeg ut i dag. Meldte hen på nytt i dag morges og fikk ikke svar, så har nå informert om at vi kommer til å anmelde for svindel om ikke forholdet blir rettet innen utgangen av morgendagen. Vi har kjøpt en valp på falske premisser når oppdretteren ikke sørger for å ordne ting i henhold til kontrakten. Det er en rimelig fortvilet situasjon. Vi ønsker å være registrerte eiere hos NkK og DyreID slik at alt er i orden. Hva mer/annet kan vi gjøre? Føler vi ikke har en sak når ikke oppdretter gjør det hen skal og NkK ikke vil hjelpe. Er det bare tull da at det lønner seg å kjøpe valp fra registrert oppdretter? 
    • Dra på utstilling og få en dommer til å bedømme henne. Trolig har hun steil front, og det er det ingenting å gjøre med. 
    • Det er jo særlig hvis hunden begynner å kaste opp eller vise tegn til smerter. Det går i de aller fleste tilfeller fint.
    • Hvordan går det med hunden din nå? Ordnet det seg?🫶🏻
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...