Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vargh klarer helt fint å leke med voksne hunder, men andre valper er en annen sak. En av naboene våre har en valp som er litt mindre enn han, å denne reagerer han svært mye på. Lek blir mye mer intens, han knurrer mye og skal legge valpen i bakken. Å da mener jeg knurrer MYE, det stopper ikke. Usikker på ossen jeg skal takle dette. Er det bare lek? Eller blir han faktisk aggressiv? Hjelp!

Skrevet

Det er ikke så godt å si. Men nei, jeg syns ikke du skal la han få lov. Slik "lek" blir ofte en trening på å være tøff til de blir voksne. Hvis han er slik fra første øyeblikk når han leker med denne valpen ville jeg ikke gitt han lov overhodet. Hvis det er slik at det tar ei stund før han starter sånn så ville jeg tatt han ut av leken med en gang han startet.

Jeg som har en rase som kan være aggressiv overfor fremmede hunder i voksen alder er blitt ganske oppmerksom på at voldsom lek som ung kan gjøre de tøffere som voksne.

  • Like 1
Skrevet

Ta han bort fra lek hver gang han begynner å bli for voldsom. Da kan han heller sitte hos deg og se på at de andre leker.

Når det er sagt så er det noen hunder som leker med mye mer lyd enn andre og det trenger ikke være aggresjon i bildet i det hele tatt. Min labrador så ut som om han skulle drepe de han lekte med noen uker før han skjønte tegningen... Men jeg anbefaler deg å la hunden leke med andre dersom det er en voksen og ansvarlig tispe tilstede, blir han for voldsom kan hun rydde opp og sette han på plass.. De gjør det veldig mye bedre enn hva vi klarer.

Skrevet

Noen valper/hunder leker med mye lyd. Og det er helt naturlig at det kommer mer fram i lek med en annen valp. Med voksene vil de ha mer respekt, og være mer forsiktige enn med andre valper :)

  • Like 1
Skrevet

Knurring er jo greit nok, mange har mye lyd når de leker å mange kan høres sinte ut for dem som ikke kjenn dem, selv om de ikke er det. Jeg ville sett mer på helheten jeg, og ikke bare fordi hunden kan utvikle dårlig oppførsel om han får holde på, men like mye fordi den kan utvikle stress og at det ikke er positivt for noen av de å holde på slik. Noen hunder kan bare tilsynelatende uten grunn trigge stress, usikkerhet, aggresjon e.l. det bare er slik, er sikkert noe småting vi ikke ser i språk eller oppførsel eller generell kjemi, jeg ville bare unngåt åla slike leke sammen å heller funnet på andre ting, gå tur feks. Er der noen du omgåes en del så kan dere jo forsøke igjen senere etter at de har fått gått en del turer sammen, uten herjing, eller kanskje det bare er et aldersproblem, som blir bedre når de modnes litt begge to. :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...