Gå til innhold
Hundesonen.no

NUCH


Guest Klematis

Recommended Posts

Skrevet

Unnskyld min uvitenhet, dette har jeg nada greie på, men jeg har googlet meg frem til at NUCH= Norsk utstillingschampion.

Betyr det at hunden kun er stilt i Norge, eller hvor bra er det å være NUCH når man er avlstispe?

Skrevet

Det betyr enkelt og greit at hunden har oppnådd såpass bra premiering på flere utstillinger at den har fått tre cert for tre ulike dommere - hvorav et av certene er tatt på NKK-utstilling (evt på en rasespesial med storcert), og minst et cert er tatt etter 2 års alder.

For å oppnå cert må hunden kvalitetsbedømmes til excellent og CK (certkvalitet), og bli den beste i sitt kjønn som ikke er champion. En som alt er champion får ikke flere cert :)

Championatreglene er noe annerledes fra land til land :)

Skrevet

Unnskyld min uvitenhet, dette har jeg nada greie på, men jeg har googlet meg frem til at NUCH= Norsk utstillingschampion.

Betyr det at hunden kun er stilt i Norge, eller hvor bra er det å være NUCH når man er avlstispe?

Norsk utstillingschampion betyr at den har oppfylt kriteriet for championat i Norge, ja. Hvor bra det er kommer vell an på øyet som ser, for noen betyr det "alt", for andre som meg så er det nesten det motsatte av bra (litt avhengig av rase), dvs jeg tenker ikke at det automatisk betyr at det er en dårlig hund, men jeg ser det absolutt ikke som noe kvalitetstempel heller, så jeg bryr meg ikke noe om det, jeg vil se bikkja selv å avgjøre hva jeg synes å er hunden bra så er den like bra enten den har championat eller ikke, det er det som betyr noe for meg, ikke titler. Jeg har sett så mange championer som jeg selv ikke ville tatt i med ildtang og når det virker som alt som kryper å går får championat bare de prøver nok så er det ikke lengre noe kvalitetsstempel for meg. (stor forskjell på raser her dog)

  • Like 2
Skrevet

Okey tusen takk for svar! :-)

Det dukket opp en pensjonert avlstispe som jeg snuser litt på, og hun har den tittelen, så da måtte jeg bare finne ut hva det betyr:)

Skrevet

Okey tusen takk for svar! :-)

Det dukket opp en pensjonert avlstispe som jeg snuser litt på, og hun har den tittelen, så da måtte jeg bare finne ut hva det betyr:)

Med mindre du har planer/lyst til å stille ut betyr det ingen verdens ting, utover at hunden mest sannsynlig er ganske pen etter rasestandard :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...