Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg trenger noen gode råd, så vi for introdusert min hund og min mor og familiens kommende valp.
Jeg har en westie tispe på 3 år som er usikker på andre hunder og blir de for pågående gir hun beskjed.
Min mor har hatt en hund som var 6 mnd eldre enn Fia, men hun døde dessverre for kort tid siden pga nyresvikt. Forferdelig trist. Min mor sin hund og Fia kom utrolig godt over ens, og det var aldri noen uoverenstemmelser mellom dem. Fia var 100% klar over at hun var under min mors hund. De lekte veldig fint sammen, og Fia nøt virkelig hennes selskap og kunne godt finne på å legge seg helt inntil henne. Fia er flink når hun føler seg trygg på den andre hunden, da vil hun gjerne leke og har et fint språk. Fia er en myk og veldig rolig hund, som er rolig i stortsett alle situasjoner. Den eneste situasjonene som stresser henne er andre hunder, hvor hun riagerer med å stivner, gjøre seg stor, og kommer hunden helt borti henne kan hun knurre og gi beskjed, men hun sier sjelden noe før de er i en hilse situasjon.
Vi øver en del på passiering og bruker alltid tid før hun skal hilse, om hun skal hilse, så vi unngår at hun føler seg "presset" til å si ifra. Hun er veldig matstyrt, så hun er rimelig enkel å trene og hun elsker det :)
Nå har min mor og familien bestemt seg for å få en liten valp, en retriver/border collie blandig, altså nesten like stor som Fia når de får den.
Jeg vil gjerne at møte skal bli så skånsomt som mulig for begge to, vil ikke at Fia skal skremme valpen og gi den varige men, og heller ikke at valpen skal skremme Fia. Tenker at det er viktig at de første møtene blir gode opplevelser for begge to.
Jeg er mye på besøk hos min mor og gjerne over lengre perioder, da vi bor i forskjellige byer, så det er viktig at de kommer ok overens.
Jeg er mest sansynlig hos min mor når de henter den nye valpen.
Er det noen som har noen konkrete og gode tips for hvordan vi kan gjøre det i starten? Eller erfaringer å dele?
Og hvordan vi kan skape en god relasjon mellom dem?
Håper noen kan hjelpe oss :)
Skrevet

Oftest så går det jo helt fint når det er valper og voksne og spesielt når det er familiehunder som omgåes ofte. Vil dere gjøre introduksjonen skånsom så ta de med på en tur sammen, i bånd, uten fysisk hilsing, da får de observere hverandre på avstand først å bli kjent uten å opp i trynet på hverandre. I tillegg får de bygd litt bånd og tilhørighet ved å gå sammen, de får roet seg godt og de får brukt opp litt energi før dere evt slipper dem sammen slik at det kanskje går litt roligere for seg. Slipp de gjerne underveis på turen å fortsett å gå mens de er løse, så det ikke blir et slikt stå i ro på jordet frislipp. Inne får dere se det an da, er det helt greit så er det ikke noe mer å tenke på er det ikke helt greit så får dere enten skille de med grind/kompostbinger e.l. i starten eller være veldig påpasselige med å styre ting så det ikke går over styr slik at alle kan føle seg trygge og komfortable.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...