Gå til innhold
Hundesonen.no

Tassen - Jack Russel/Papillon


Recommended Posts

Skrevet

Hei alle hundevenner!
Jeg heter Tassen, og er snart 2 år (15-12/14).
Jeg er en blanding av Jack Russel/Papillon, og har en spesiell høyrelabb som er brun,svart og hvit - de tre andre labbene mine er bare hvite. Jeg går godt overens med andre hunder, men er kjempe glad i å leke og om den andre hunden ikke vil leke kan jeg bli lei meg og bjeffe. Jeg er mammas og pappas firbente sønn, og har egen kosestol i stua. Jeg får ligge i senga og sofaen, og når pappa står opp før mamma så legger jeg meg som oftest med ansiktet på halsen til mamma for å passe på så det ikke skjer henne noe. Jeg elsker og løpe løs med nabohunden Tinka, Bordercollie-vennen min på 3-4 år, og leke med ball. Jeg elsker også å leke med hunden til tante, Zorro, Drever/Beagel og Tysk Jaktterrier på 6 år. Men det jeg elsker mest er og jage katter, bjeffe når mamma står en meter unna meg, sitte i bil, sove, leke med grisen min, sitte i kosestolen min eller ligge i sofaen/senga, også ELSKER jeg aller mest og bli kastet ball til, tennisball, fotball, det bryr jeg meg ikke noe om. Bare det er noe jeg kan bite i stykker eller gjemme for mamma. Jeg elsker også å grave ned maten min i jorda, stå midt i sølepytten og logre med halen når mamma ser det(mamma blir frustrert, for jeg blir så skitten.) Jeg hater og være "alene" når jeg ser mamma to meter unna meg, men jeg vet jeg bare kan gå til henne så får jeg kos, men jeg vil ha mer oppmerksomhet enn det. Om jeg må stå ute i langlina mi alene så blir jeg sint og legger meg på trappa til mamma kommer ut. Jeg er veldig selskapssyk, og etter min gamle venn Felix, Leonberger/Alaska Husky blanding reiste, så har jeg nesten ikke spist noe. Det er dumt sier mamma, så hun gir meg våtfòr, Pedigree-pølse, tørrfòr fra forskjellige nettsider, first prise-hundefòr, snögg osv. Men ingenting faller i smak, dessverre. Men utenom alt dette, så er jeg en kjempe fin hund! Det sier mammaen min, og hun lyver aldri. Jeg elsker mamma og pappa, og de elsker meg. Om de som skal på besøk hit IKKE liker hundehår så får de stå ute på trappa..tulla, de kan sitte på gulvet. Neida, de kan sitte i sofaen bare de IKKE tar MIN plass - som er heeeeele sofaen. :wub:

post-13584-0-31326100-1408908559_thumb.j

post-13584-0-22260200-1408908561_thumb.j

post-13584-0-78569900-1408908811_thumb.j

post-13584-0-81332000-1408908952_thumb.j

post-13584-0-16640200-1408909079_thumb.j

  • Like 2
Skrevet

Hallo Tassen! For en kul type :) Si til mammaen din at Vom & Hundemat er det beste i verden, så da slipper hun å kjøpe butikkfôr og sånt tull, men kan få det hun trenger på dyrebutikken! Der har de kompakte gummiballer som ikke punkterer også :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
    • Har du jobbet noe med å legge grunnlag for alene trening? Hvis han har hylt og skreket når du hat gått fra en times tid tidligere, hva har du gjort med det?  Hvilken rutine har du før du går fra ham? Hunder er vanedyr. Siden du nevner "boka" så antar jeg du har lest om å lufte og aktivisere valpen så den er sliten, gi den et trygt område og noe å tygge på? Sett gjerne på radio eller TV så han har lyd rundt seg. Men hvis du jobber fulle dager så er det alt for tidlig uansett å gå fra valpen en hel dag nå. Jeg ville helt ærlig vurdert å levere hunden tilbake. Hvis du ikke har noen til å hjelpe deg med å korte inn alenetiden, lufte innimellom og sånt, så er det alt for tidlig for en så liten valp å være alene en arbeidsdag. Er det noen i nabolaget som kan hjelpe? Dette må jobbes in gradvis. Til tross for at vi allerede hadde en hund som var trygg alene hjemme tok det 6 mnd før vår andre hund kunne være alene tilnærmet en full arbeidsdag. De færreste har mulighet til å være hjemme i 6 mnd med en valp, men da krever det at man har en plan, mulighet til å ha med valpen på jobb, halve dager, naboer, familie eller venner som kan passe og lufte litt, osv. Er man alene og ikke har det nettverket så tenker jeg at da passer det ikke å ha hund i denne fasen av livet.
    • Min valp(15 uker) hyler og skriker når han er hjemme. Jeg starter i jobb nå, og han MÅ lære seg å være alene. Jeg har prøvd etter boka (10 sek utenfor døra, inn, ikke ros, 20 sek, inn....) Dette funker, men går det over minutter begynner han å hyle. Han er fritt i leiligheten.  Også prøvd bur/mindre område, men samme utfall - værre med bur. "Boka" sier jeg ikke må la han være alene og hyle, da kan han få større problemer. Men jeg MÅ jo gå snart. (Og ja, jeg har dratt fra han for korte turer- 1 time) Prøvd å filme, og han gir seg ikke etter 30 min..han holder på til jeg kommer tilbake. Hva gjør jeg??? Jeg har ingen til å passe han..
    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...