Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en tispe på 1 år som snart venter sin første løpetid siden hun hovner opp der bak. Har også en tispe på akkurat 6 måneder og jeg har hørt at tisper som bor sammen får løpetid rett etter hverandre. Er det stor sannsynlighet at en valp på 6-7 månder får løpetid før siden storesøstra snart løper? Jeg synes valpen er altfor ung og umoden til å få løpetid nå. Noen som har opplevd dette?

Skrevet

Jeg har en tispe på 1 år som snart venter sin første løpetid siden hun hovner opp der bak. Har også en tispe på akkurat 6 måneder og jeg har hørt at tisper som bor sammen får løpetid rett etter hverandre. Er det stor sannsynlighet at en valp på 6-7 månder får løpetid før siden storesøstra snart løper? Jeg synes valpen er altfor ung og umoden til å få løpetid nå. Noen som har opplevd dette?

Du kan ikke gjøre annet enn å vente og se :) Vi har hatt voksne tisper som synkroniserte løpetidene innimellom og innimellom ikke. Den ene har løpetid som ei klokke hvert halvår og den andre hadde stort sett et og et halvt år i mellom, men innimellom fikk hun "en ekstra" løpetid i takt med hun som hadde hyppige :)

Skrevet

Jeg har to tisper, som også er mor og datter, og de har hittil aldri hatt løpetid sammen. Den yngste er tre år.

Den yngste hadde løpetid sist i desember, mens hennes mor hadde i februar og har løpetid nå. Mora pleier å gå 7.5 måned mellom (men gikk kortere nå), mens datteren pleier å gå 11 måneder i mellom.

Her var for øvrig disse to tispene 16 og 19 måneder før de fikk løpetid, og det er ikke uvanlig for rasen og linjene - noen linjer blir kjønnsmodne senere.

At de blir kjønnsmodne betyr for øvrig ikke at de er klar for å parres - jeg har syntes begge tispene jeg har nå var umodne da de fikk løpetid, så biologisk og mental modenhet må ikke henge sammen. Ikke så jeg noe til at de ble roligere av å ha fått sin første løpetid heller.

Vi har hatt opptil seks tisper samtidig, og det betydde heller ikke at det var seks løpetider samtidig. Vi hadde ei tispe som løp hver fjerde måned, hun dro ikke de andre med seg av den grunnen.

Det er mange myter, også er det mange fakta som kan passe for noen og ikke passer for andre.

Det sikreste med løpetidene er vel at om du skal parre tispa, så får hun ikke løpetid når hun pleier :D

Skrevet

En del tisper synkroniserer løpetidene, men ikke alle. Her løper de i to-tre grupper. Inndelt i hvem som fungerer best sammen, faktisk. :P Unghundene har ikke nødvendigvis fått første løp i forbindelse med at noen voksen løper. Noen ganger er det faktisk motsatt (at en unghund begynner)

Skrevet

Jeg har en tispe på 1 år som snart venter sin første løpetid siden hun hovner opp der bak. Har også en tispe på akkurat 6 måneder og jeg har hørt at tisper som bor sammen får løpetid rett etter hverandre. Er det stor sannsynlighet at en valp på 6-7 månder får løpetid før siden storesøstra snart løper? Jeg synes valpen er altfor ung og umoden til å få løpetid nå. Noen som har opplevd dette?

Tisper kan synkronisere løpetider så de løper samtidig, men jeg tror nok ikke at en tispe som enda ikke egentlig skulle hatt løpetid løper tidligere fordi en annen i huset løper, dette gjelder nok bare tisper som er kjønnsmodne. 6 mnd er ingen uvanlig alder å få første løpetid på, å de fleste er vell "ung og umoden" ved 6 mnd.. :)

Skrevet

Jeg har en tispe på 1 år som snart venter sin første løpetid siden hun hovner opp der bak. Har også en tispe på akkurat 6 måneder og jeg har hørt at tisper som bor sammen får løpetid rett etter hverandre. Er det stor sannsynlighet at en valp på 6-7 månder får løpetid før siden storesøstra snart løper? Jeg synes valpen er altfor ung og umoden til å få løpetid nå. Noen som har opplevd dette?

Det skjedde med ene valpen min på 5-6 mnd, eldste tispa fikk løpetid og hun slengte seg på. Men det var jo bare en "tulle" løpetid, mye blod og null interesse fra hannhunden. Hun fikk "ordentlig" løpetid 3-4 mnd senere mener jeg å huske.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...