Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har nylig flyttet, og her jeg bor nå er det mye mindre plass. Jeg skulle gjerne ønske at hunden og katten kan boltre seg sammen i hele huset, men Aïda sluker kattematen. Jeg leter etter en løsning som gjør det mulig at katten har tilgang på maten men ikke hunden. Ingen plass er så høy at Aïda ikke kommer seg opp, hun er mer spretten enn gamlekatten. Hun er en kløpper på å dytte opp dører også.

Bestevennene :wub:

301680_10150821860305437_891165030_n.jpg

179298_10150387632120437_4938670_n.jpg

Guest Klematis
Skrevet

Jeg har kattematen på et glassbord hvor hunden ikke klarer å hoppe opp, men han har jo mye kortere bein enn din, så du må vel bygge i høyden, eller for eksempel sette en katteluke i en dør til et rom/skap hvor hunden ikke kommer seg inn.

Skrevet

Eller bare fjerne maten til katten når du ikke er hjemme...? :P

Spørs hvor lenge hun er borte. Katter får fort fettlever om de er for lenge uten mat.

Tror dog en vanlig arbeidsdag skal gå helt fint. :P Er vel gjerne når folk reiser bort i ferier og lar katta være hjemme med en isboks med mat etc at problemer kan oppstå.

Skrevet

Spørs hvor lenge hun er borte. Katter får fort fettlever om de er for lenge uten mat.

Tror dog en vanlig arbeidsdag skal gå helt fint. :P Er vel gjerne når folk reiser bort i ferier og lar katta være hjemme med en isboks med mat etc at problemer kan oppstå.

Haha, jaaa, jeg tenker vel som så at 8-9 timer uten mat overlever en katt? :P

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Katten klarer seg uten mat en vanlig arbeidsdag.

Jeg har kattematen oppå en bokhylle som går nesten til taket og ett klatrestativ så kattene kommer seg opp. Sånne klatrestativer finnes jo i tusen varianter. Det går ann å så ett med en hule eller platå så høyt oppe at hunden ikke kommer seg opp. Ellers har jeg kattesanda i en oppbevaringskasse fra claes ohlsson. Har saget ett hull i den som er akkurat stort nok til at kattene kommer inn og satt den med åpning ca 15-20 cm fra en vegg. Kattene kommer seg inn, men ingen hund. Jeg har det mest fordi jeg syns kattekasser er fryktelig stygt, men hundesikkert er en bivirkning. Man kunne sikkert satt kattematen inni en sånn kasse isteden :)

Skrevet

Hvis pus klarer å komme seg opp i et høyt klatrestativ burde det være veldig greit å sette matstasjonen øverst :)

Jeg har matskåla til pus på toppen av klesskapet og drikkeskåler i vinduskarmene, og det funker veldig bra :)

edit: jeg ville ikke vært komfortabel med å la pus være uten mat en hel arbeidsdag. De skal spise opp mot 14 ganger i døgnet, og har ikke godt av store rasjoner mat.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hvis pus klarer å komme seg opp i et høyt klatrestativ burde det være veldig greit å sette matstasjonen øverst :)

Jeg har matskåla til pus på toppen av klesskapet og drikkeskåler i vinduskarmene, og det funker veldig bra :)

edit: jeg ville ikke vært komfortabel med å la pus være uten mat en hel arbeidsdag. De skal spise opp mot 14 ganger i døgnet, og har ikke godt av store rasjoner mat.

Har du noen dokumentasjon på at katter trenger å spise 14 ganger i døgnet? Ingen av kattene jeg har hatt har spist så ofte, hverken innekattene eller de som gikk ut og inn som de ville. Utekattene var gjerne ute lenger enn en arbeidsdag på eget initiativ. De jakta nok en del selv, men definitivt ikke så mye som 14 byttedyr i døgnet.

Skrevet

Har du noen dokumentasjon på at katter trenger å spise 14 ganger i døgnet? Ingen av kattene jeg har hatt har spist så ofte, hverken innekattene eller de som gikk ut og inn som de ville. Utekattene var gjerne ute lenger enn en arbeidsdag på eget initiativ. De jakta nok en del selv, men definitivt ikke så mye som 14 byttedyr i døgnet.

Nå er det vanskelig å skulle sette meg ned og finne tak i dokumentasjon, men jeg trodde det var alment kjent at puser skal spise små hyppige måltider iløpet av en dag, som de gjerne justerer selv. Det er i alle fall den informasjonen jeg har fått fra vetrinærer. Det er kanskje individuelt? Jeg er uansett ikke ute etter å lage diskusjon på det i denne tråden :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Nå er det vanskelig å skulle sette meg ned og finne tak i dokumentasjon, men jeg trodde det var alment kjent at puser skal spise små hyppige måltider iløpet av en dag, som de gjerne justerer selv. Det er i alle fall den informasjonen jeg har fått fra vetrinærer. Det er kanskje individuelt? Jeg er uansett ikke ute etter å lage diskusjon på det i denne tråden :)

Jeg sier ikke at de bare skal ha ett eller to måltider om dagen, sånn som hunder, men jeg stiller meg veldig tvilende til at det er skadelig for dem å være en arbeidsdag uten mat før jeg får noen form for dokumentasjon på det. Som sakt har våre utekatter vært ute mye lenger enn det av gangen (av eget valgt) og katter som jakter selv jakter ikke i nærheten av så mange ganger i døgnet.

Det har vært allment kjent hos mange at hunder blir aggressive av å spise rått kjøtt også :hmm: Allment kjent trenger ikke bety at det stemmer.

Skrevet

Takk for mange gode forslag! Siden det ikke er mitt hus kan jeg ikke gjøre store fysiske endringer, så i første omgang prøver jeg og fjerne kattematen, er bare 6-7 timer uansett. Til mitt neste egne bosted var en puff av noe slag absolutt ingen dum ide!

Skrevet

Jeg har kattematen nedi gangen, og hunden er oppe. Har en barnegrind i trappen så han ikke går ned å forsyner seg av deres mat :)

Mine katter får mat to ganger for dagen, av en fôringsautomat. 14 ganger for dagen var vel litt mye ?

Skrevet

Katten min får mat enten ute eller i glaskarmen. Kan få på gulvet når Eg er heime, men det er klart hunden spiser opp visst ho er aleine med maten..

Ser ofte ikkje katten anna enn på kvelden. Så ho et berre 1 eller 2 måltid i døgnet som eg veit om..

Skrevet

Vi har en pyntekiste som står såpass langt ut fra veggen at kattematen står gjemt bak der. Også stenger vi av fra siden med fòrposen med kattemat.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...