Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Jonna
Skrevet

Huff, så grusomt! :no::icon_cry:

Syns forøvrig det er litt merkelig at hele 14 hunder er alene hjemme i et hus, jeg da, men det er nå så.

Hvorfor er det noe rarere enn 1-3 stk?

Det kan jo feks være ett valpekull på 8 stk og resten voksene hunder?

Er ikke så alt for langt unna det der. Håper ikke det er noen jeg kjenner :/

Skrevet

Hvis man har 14 hunder, så er det vel ikke merkelig at de er alene hjemme fra tid til en annen? Jeg vet om ei som har 16 hunder(5 er over 10 år, og 3 er under 2 år, så inni i generasjonsutskiftning av hunder...) , som er inne (og alene) når hun er på jobb. Jeg hadde ikke villet hatt så mange, men fungerer for henne og hundene virker ikke ut til å lide på noe måte av den grunn.

Men uansett, forferdelig! Rett borti her, lurer på hvem det er.

  • Like 1
Skrevet

Lurer også veldig på hvem det er, har bange anelser om en oppdretter på min rase. Uansett forferdelig forferdelig trist :no:

Skrevet

De hadde tibetansk spaniel der det brant. Tre valper klarte seg - de var hos veterinær for vaksine og chipping - ellers mistet de 14 hunder, 2 katter og en fugl...

Skrevet

Huset brant ned da eieren var hos vetrinær med et valpekull for sjekk.

Ikke så rart å ha hunder hjemme alene? Kan vel ikke akkurat ta med seg alle dyrene på et vetrinærkotor når man skal sjekke valper. 3 valper overlevde tragedien takket være at de var hos vetrinæren på det tidspunktet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...