Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I dag har jeg vært på Voss Hundeklubb sin ordinære blodsporprøve og deltatt med både Amigo og Storm.

Det er langt å reise dit; jeg måtte stå opp kvart over FIRE for å i det hele tatt klare å være på Voss til prøvestart som var klokka 09.00. Herregud, jeg var mildt sagt TRØTT når vi heiv oss i bilen og kjørte avsted...

Det var 14 ekvipasjer med og terrenget var kjempefint med variert skog og myr og høye fjell. Jeg fikk virkelig prøvd meg på fjellklatring på Storm sitt spor og jeg var glad for å ha knestøttene på meg for å si det slik :P Jeg reiv leddbåndene delvis av på kneet i høst og det er enda ikke helt i orden. Så jeg tar ingen sjanser!

Storm jobbet godt og med bra pågang fra starten. I første vinkel så var det masse gode lukter fra både elg og hjort som han selvsagt måtte utrede. Han er lett å lese når han er på ferskspor; da er farten og intensiteten skrudd opp noen hakk gitt :drool:

Han var godt sliten i varmen når han kom til sporslutt; tunga hang en halvmeter ute og han var ikke engang interessert i å bære den (og det er jo ellers det aller kjekkeste han vet!)

Amigo måtte vente et par timer før det var hans tur og i mellomtiden ble jeg akutt migrenesyk. Normalt sett fikser jeg anfall med medisiner, men dersom migrenen starter som aura (synsforstyrrelser mm) så er det ingenting som virker. Da vet jeg at jeg blir dårlig i løpet av en times tid.

Så jeg satt og håpte at vi skulle komme i gang med sporet slik at jeg ble ferdig FØR jeg ble zoombie :x .

Heldigvis så gikk det greit; Amigo gikk et nydelig spor og jeg kunne vel strengt tatt bare lukket øynene og latt ham lede meg for han var dønn sikker i jobben sin. Det var rett og slett herlig å være bak ham :wub:

Vi måtte vente enda halvannen time før det var tid for resultatene. Det viste seg at av de 14 som startet ble det delt ut 5 nuller, to stykker fikk 2 premie og 7 stykker fikk 1 premie. To HP-er ble delt ut.

Både Storm og Amigo var blant de 7 som fikk 1 premie og jeg er superstolt av guttene mine :wub:

Kritikken til Storm:

“Storm tar sporstart meget godt. Litt høgt tempo, får tap pga ferskspor i 1 vinkel. Bruker litt tid på utredning av dette men kjem fint innpå igjen. Markerer sårleie. Meget gode vinkler og avhopp. Helhetsinntrykket i dag er meget godt”.

1 premie

Kritikken til Amigo:

“Hunden tar sporstart meget godt. Sporer i meget godt tempo. Utreder tap, vinkler og avhopp meget godt. Meget god konsentrasjon og vilje. Helhetsinntrykk i dag er meget godt”.
1 premie

Raringdyrogbadingvedlangevatn027_zps0738

Gutta boys nyter å kunne kjøle seg ned!

  • Like 11
Skrevet

Gratulerer så masse!

Jeg og Kiyomi var på Pinscherklubbens prøve i går, ved Veslesjøen i Årnes. Det ga virkelig mersmak og var veldig morro!

Av 22 startende ekvipasjer endte 11 med 1. premie. 6 av disse m/HP. Et par nye viltsporchampioner ble det også. Mange gode ekvipasjer og mye gode resultater. :)

Kiyomi fikk utmerket på alle punkter i kritikkskjemaet og dommerens kommentar lyder som følger:

En god og spornøyd hund. Ute og sjekker noen musehull uten at dette skaper noe problemer for hunden. 20 min tar det å gå sporet. Lettlest hund som liker å jobbe.

1. premie med HP!!

Og da vi kom til sporslutt stod dommer og sporlegger omtrent bare og gapte, dette var den beste shibaen de hadde sett noen gang! :bananas::bananas:

  • Like 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...