Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er ny på dette forumet, og prøvde å søke etter en tråd om denne rasen uten hell.

Vil gjerne høre erfaringer med rasen (evt link til tråd om det finnes noen). :) Er min mor som kikker litt, hun er først og fremst ute etter en selskapshund, som kan være med på feks fjelltur fra tid til annen. Synes lynnet på rasen virker helt fantastisk, men hørt så mye dårlig om helse? Er det mulig å finne relativt friske eksemplarer av rasen? :)

På forhånd takk for eventuelle svar. :)

Skrevet

Cavalieren må være en av verdens beste raser! :) så det er ett godt valg om man vil ha en liten venn som kan være med på alt mulig.

Jeg mistet min cavalier i april i år pga hjertefeil. Han ble ti år noe som er ganske normalt for rasen.

Jeg driver selv å snakker med oppdrettere av rasen og jeg anbefaler deg å sjekke rundt og spørre de forskjellige om helsen på deres hunder.

De oppdretterne jeg har snakket med tar helsen veldig seriøst og jobber med å få den bedre. Men som de fleste sier, så kan de ikke garantere at man får en hund uten problemer, da dette gjerne kommer da hunden blir eldre.

Kan anbefale deg å sjekke ut kennel Longways i sverige. Hun virker som en veldig seriøs oppdretter med veldig friske hunder.

Ellers er det også veldig greit å ta kontakt med raseklubben!

Lykke til :)

Skrevet

Jeg er også helt enig. Cavalier er en utrolig herlig hund! Snill, vennlig og er med på alt! Den forrige cavalieren vi hadde hjemme, ble 13 år og egentlig ikke noen spesielle problemer, så det finnes friske hunder :) undersøk nøye med oppdretter på helsen til hundene deres.

Skrevet

Ja, det finnes friske cavalierer. Det er en fantastisk rase når den er frisk. :wub: Men helseproblemene er såpass store at man bør i det minste ha noen ufravikelige krav før man kjøper.

Se etter valper etter voksne foreldre. Hannen bør være så gammel som mulig, og minimumsalder, og da mener jeg virkelig minimum, på tispa er 3 år. Helst 4 - 5. Da utelukker man mange førstegangsfødende og veldig mange kull, men det er verd det. Årsaken til dette er at både hjerteproblemer og syringomyelia gjerne ikke viser seg mens hunden er ung. Sjelden man ser syringomyelia på hunder under 3 år, selv om det definitivt forekommer.

Snakk med oppdretter om både hjerteproblemer og syringomyelia - stiller oppdretter seg uforstående til en eller begge - styr unna! ALLE linjer har enten hjerteproblemer eller syringomyelia (det betyr ikke at alle hunder har det, men det finnes over alt), så en oppdretter som aldri har hørt om eller plent nekter at sånt forekommer er enten fryktelig naiv eller rett ut lyver.

Når det er sagt så kjenner jeg en mor og en datter som nå er 13 og 10. Begge er friske men gamle. :wub:

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...