Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har en rakket av en valp her hjemme nå, på snart 10 uker. Har bare vært her et par dager. Har også en eldre hund på snart 3 år. Valpen er selvfølgelig helt turbo som den skal være, men eldste hunden har vært i litt dårlig form i det siste og syns valpen er litt mye.

Ser hun blir irritert å har ved flere anledninger prøvd å si i fra til valpen. Har latt de prøve å finne ut av det selv men klarer ikke helt lese situasjonen mellom de.

Valpen kommer ikke seg opp i sofaen eller sengene, men det gjør eldste hunden så det blir jo et slags friområde. Men likevel legger eldste hunden seg på gulvet. Hva betyr det?

Skjønner hun ikke at hun får fri om hun hopper opp, eller betyr det at hun kanskje ikke blir så plaget av det som det ser ut til?

Og en ting til, valpen er helt vill på tåbiting. Bare å gå over gulvet er en utfordring. Hvordan lære av denne vanen? Har prøvd å ha en leke med meg overalt, å erstatte denne med tåa mi hver gang hun prøver seg, men finnes ikke noen leke i huset her som slår tåbiting. Hun er distrahert med leken ca 2 sek før hun fortsetter jakten på tærne. Og disse valpe tennene er helt utrolig skarpe altså. Husker hun første holdt på med dette også, og tok laang tid før hun sluttet, men tenker det er verdt et forsøk.

Skrevet

Er ikkw sikkert hunden liker å ligge i sofan. Fuglehunden her foretrekker gulvet, det er kaldere der.

Det er lov å lære valpen å ikke plage andre. Går også ann å skille de med grinder.

Skrevet

Joda, hunden liker å ligge i sofaen. Hun pleier som oftest å ligge der, eller i sengene. Er kun om det er en skikkelig varm dag hun foretrekker gulvet, men er ikke spesielt varmt her nå.

Hvordan lære valpen det da? For hun oppfordrer jo bare til lek, så kan jo heller ikke lære bort å ikke oppfordre til lek?

Guest lijenta
Skrevet

ta tak i valpen løft den vekk. La den voksne få fred i perioder. Bruk kompostgrinder. er noen eksempler

Guest Yellow
Skrevet

Det er din jobb å forhindre at den eldre blir plaget, og de skal overhodet ikke "finne ut av det" selv.

Barnegrind for å skille av rom, eller park-a-kid (eller liknende) er lurt å investere i.

Den voksne skal alltid ha muligheten for å trekke seg unna og være totalt i fred fra valpen.

Skrevet

Vår er også veldig glad i tåbiting, vi tar vår opp og løfter han vekk mens vi setter oss ned og gir f.eks en leke. For at den skal være spennende leker vi med den og erter han med den sånn at han glemmer tåa. Fortsetter han så får han en timeout til han har roa seg ned og får da en ny sjanse. Tips er sokker hvis han liker bare tær.. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...