Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer helt enkelt på om det er trekkgrunnlag, og evt hvor mye det legges vekt på, om hunden har konstant drag i lina på en blodsporprøve?

Og hva menes med hissig her? "- Hissig og/eller vimsete arbeid.". Jeg har en hund som er høy i drift, men fokusert, er det ok?

Skrevet

Om hunden sporer med høy intensitet, men likevel nøye, ryddig og du klarer å holde farten lav nok så burde ikke det være noe problem, tror jeg. Det kommer jo an på hva du mener med konstant drag, jeg ser for meg mine når de er "høye" på sporet og trekker det de kan, kaver og stresser seg opp - det blir ikke noe 1. pr liksom. Men å ha litt for mye fremdrift, som du som fører demper noe blir jo noe helt annet. :)

@Bikipile?

Skrevet

Ja nei, hun går fokusert i sporkjernen hele veien, det er bare at jeg må holde igjen i lina så det ikke går for fort. Nå har vi akkurat begynt med dette, så mulig det blir noe bedre så snart vi legger eldre spor.

  • 4 weeks later...
Skrevet

Fortsetter på dette med tempo jeg, her er to snutter fra et blodspor vi gikk for litt siden. Går han i passe tempo? Eller er det for tregt? For slapp line eller er det passe? Han er jo en spisshund, så kommer neppe til å bli en hund som går 110% i sporkjernen hele tida, men som jeg har skjønt det skal de heller ikke nødvendigvis det i blodspor? Han er jo litt virrehue, men kommer seg jo frem.

På siste halvdelen av klippet er vi nært skanken, så da slår han veldig over på overvær og tar et par snarveier, mens første halvdelen er helt i starten på sporet.

Skrur man på HD er det tilogmed mulig å se noe som helst :P

Skrevet

Syns tempoet ser greit ut her, men det er litt vanskelig å bedømme ut fra et filmklipp. Vet du ca. hvor lang tid han bruker på et helt prøvespor? De fleste bruker vel mellom 20 og 30 minutt på prøver. Noen mer, noen mindre, men jeg tipper gjennomsnittet ligger der en plass, og så vidt jeg vet er det ikke helt ønskelig om de går veldig mye raskere enn 20 minutt - da går det gjerne litt for fort til at en skytter på et reelt ettersøk klarer å holde følge og være klar til å skyte.

Personlig foretrekker jeg å holde lina stram, fordi jeg føler jeg har mer kontakt med hunden da, også ser det "ryddigere" ut på et vis. Nå har jeg en hund som ofte går i raskeste laget og dermed må bremses, pluss at jeg bruker trykket i lina som en indikator på om hun er av eller på sporet, og da er jeg avhengig av å holde den stram. :)

EDIT: ang. sporingen hans så vil dommeren kunne se at han jobber og ikke virrer rundt på måfå, de trenger ikke nødvendigvis å gå med nesa plantet i bakken for å gå et godt spor. Så vidt jeg vet blir det tatt hensyn til raseforskjeller også.

  • Like 1
Skrevet

Tempoet ser helt ok ut det; jeg ville nok personlig foretrukket å ha litt strammere line som @MarieR sier for å kommunisere med hunden.

Tempo er en viktig faktor under et ettersøk for dersom det blir for kjapt så klarer ikke skytteren å henge med samt at man bråker mer og kan skremme dyret vekk. Under en prøve er dommeren den tiltenkte skytteren og man skal kunne følge etter uten å få altfor høy puls :)

Hva som er et ok tempo avhenger av rase (kortbeint kontra langbeint hund f.eks) og terreng. Vestlandsterrenget er en smule brattere enn det som er vist på filmsnutten :) Og dermed kan man ikke forvente samme hastighet. Underlag, værforhold og temperatur må man også ta hensyn til.

Som en grov regel kan man vel si at 15-30 min er innenfor normalen på et 600 meter spor men igjen; det avhenger veldig av terreng og hva slags bikkje man har. Det er altfor mange dommere som er opptatt av å skrive ned tiden på kritikken; det er ingenting i regelverket som sier hvor lang tid man kan bruke. Dersom en hund får et tap og jobber iherdig for å finne ut av det så skal ikke det straffes; det er mye bedre å se en hund som virkelig jobber for å finne ut av det kontra en som gir opp. Men det skal være framdrift i tapsarbeidet også; å sulle rundt uten å få gjort noe er ikke bra det heller.

  • Like 1
Skrevet

Takk @MarieR og @jaktlykke :D

Har vanligvis litt strammere line, men slakket opp for å få filmen lettere, men det er uansett notert!

Skjønner at tempo er vanskelig å bedømme på film altså, men uansett takk for svar! Skal notere tidsbruken fremover :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...