Gå til innhold
Hundesonen.no

Reserve cert


Recommended Posts

Guest Michellus
Skrevet

Ok, nå føler jeg meg dum som spør om dette, men hva er egentlig reserve cert? Hva vil det si at man får reserve cert?

Skrevet

Ok, nå føler jeg meg dum som spør om dette, men hva er egentlig reserve cert? Hva vil det si at man får reserve cert?

Reserve-cert deles ut til beste hund av CK-kvalitet som er kvalifisert til å motta cert, etter cert-vinneren.

Funksjonen til reserve-certet er at en vet hvem som skal få certet om det viser seg at det gis til hund som ikke er berettiget til å motta cert - for eksempel en hund som har blitt champion og eier glemmer å bytte klasse, en hund som mangler tilstrekkelig merittering og eier ikke forsto regelverket, en hund som er fullcertet og eier glemmer å si fra om dette, en hund som blir disket i ettertid for juks, også videre. Det er sjelden et reserve-cert gjøres om til cert.

  • Like 3
Skrevet

Da føler jeg meg mer opplyst om hva det er for noe! Tusen takk :D

Bare hyggelig :)

Mange synes reserve-certet er noe stort tull, men jeg må si jeg setter pris på de to som Foenix vant fra unghund i fjor - det var store utstillinger med rundt 40 tisper, og da betyr det noe at dommer valgte henne som "andre beste ikke-champion", at hun ikke "bare" fikk CK, men kunne hevde seg helt i toppen. På raser med mange påmeldte gir det jo litt mer feedback, enn om det er få påmeldte og alle blir plassert.

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...