Gå til innhold
Hundesonen.no

Tynn tispe


bianka
 Share

Recommended Posts

Jeg har en tispe på akkurat 1 år og jeg synes hun er litt tynn. Bør jeg fortsette med valpeforet litt til da? Antar at det fóret er lettere å legge på seg enn voksenfóret? Tenkte da bare på maks. tre måneder til før jeg blander halvparten voksenfór og halvparten valpefór.

Da forgje tispa mi var rundt 1 år var hun også tynn. Nå er hun tre år og har en kilo for mye.

Når hunder er rundt ett år er de like gamle som 14 år gamle menneskeungdommer og da er jo mange tynne akkurat i puberterten. Men jeg vet ikke da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vanlig at hundene ikke når full vekt før ved ca 3 års alder, avhengig av rasens størrelse; og mange er småspiste i unghundtiden. At hun er litt spinkel som 1-åring er helt normalt, så lenge hun ikke mangler muskulatur eller er slapp av næringsmangel er det ingenting å bekymre seg for. Jeg ville ikke hatt noen motforestillinger mot å skifte til voksenfór, men du kan gjerne prøve et høyenergifór :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valpefôr vil neppe få henne opp i vekt. Økt heller mengden fett i maten hennes og gå over på voksenfôr. Begge mine tisper var forøvrig tynne i den alderen. De går, som Pim sier, ofte opp mot normal voksenvekt ved 2-3 år. Masse hormoner, høyt aktivitetsnivå etc. Mange grunner til at "tenåringene" ikke legger på seg uten at det er noe særlig å bekymre seg for :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville heller da gått over på høyenergifor, om hun har behov for å legge på seg. Jeg vet jo ikke hvor tynn hunden din er, men det er ikke uvanlig at unghunder er tynne, de vokser å strekker seg, de har ofte slanke lange muskler(noe som gir lite masse), fylde kommer med alder. Det er jo bare bra at de er slanke så er det mindre belastning på kroppen, så med mindre hun er alt for tynn ville jeg bare latt henne være slik og heller la henne fylle ut med muskler etterhvert som hun vokser til heller enn å legge på henne unødvendig fett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er forskjell på tynn og spinkel/smal.

Men det kommer også litt an på rase hva du bør gjøre. På min rase er det mange som bruker valpefôret til de er to år gamle, fordi de utvikler seg senere og trenger tid på å bli ferdig, og derfor trenger et annet kosthold enn eksempelvis en shih tzu.

Min yngste var i et par perioder regelrett mager, siste gangen jeg husker det skjedde var hun 16-17 måneder, både fordi hun var i vekst og utvikling, og fordi hun var en aktiv unghund. Jeg økte matmengden i de periodene, siden det aldri har vært noe problem å få i henne mat, den blir ikke mett, den. Jeg hadde også ister og lignende liggende om jeg trengte litt kjappere løsninger når det nærmet seg utstilling. En får ikke en hund opp i korrekt vekt på noen dager, så en må selvfølgelig se i perspektiv, men rent fett som tillegg i en uke gjorde underverker kombinert med økt mengde i matskåla.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig med siste her, lildog har jeg prøvd og den var helt ubrukelig. Jeg er veldig fornøyd med tracktive, har den på begge hundene og katten. Kan være litt treig til å finne posisjon noen ganger, men uansett raskere enn både lildog og mitt spor som jeg også har prøvd. 
    • Tja, min forrige hund måtte ha små måltider gjennom hele dagen, ellers ble hun kvalm og spydde hun magesyre. Det feilte henne ikke noe utover det at magesekken ikke tålte å bli helt tom. Det hunden jeg har nå sultestreiket i sitt tidligere hjem og kunne gå dagevis uten mat. Hun klarer seg like fint på ett stort måltid daglig som flere små. Jeg har prøvd OMAD selv, og jeg klarer faktisk ikke å spise ~2000 kalorier (som er mitt dagsbehov for vedlikehold) på ett måltid. Fasting kan sikkert være positivt for noen individer i noen tilfeller, men jeg tror absolutt ikke det er noe som passer for alle.
    • Det var lenge siden! Hvis du faktisk skal ha noe særlig sol og varme så er det sør-Spania som gjelder. Kanariøyene hvis du vil være værsikker. Det kan være ganske hustrig ellers i sør-Europa, og husene der er jo ofte ikke laget for vinter og ikke spesielt godt isolert. Heller ikke i Spania, forsåvidt. Kanskje se på feriehusutleiere som Novasol og den type ting?  Tenker du å fly eller kjøre? Det blir jo fort dyrt å fly tre store hunder fram og tilbake i cargo.
    • Jeg har begynt å se etter sydendestinasjoner pga helsa, og tenker at hvis jeg blir ufør så blir det å tilbringe vintrene der nede. Jeg vil ha noe veldig rolig, ei hytte ved et stille fjellvann med bare en dagligvarebutikk i nærheten hadde funka, liksom, men jeg sliter litt med å orientere meg. Er det noen som har forslag til feriedestinasjoner for ei litt pysete dame med to mellomstore (alaskan husky og storpuddel) hunder? 🙈 Pris har en del å si, jeg vil helst ikke blakke meg 🙈
    • Hei.  Jeg har hatt Mitt spor og err veldig fornøyd med dem men nå skal jo dem legges ned fra 30sept nå.. Så da fikk jeg tilbud om å få gratis brikker igjennom Lildog og dette er noe av det mest ubrukelige jeg har hatt.. Dem har ikke i nærheten av det Mitt spor har av aktivitetsovervåkning og turfunkjon osv.. Så jeg skal over til Tractive men har 2 hunder så det som holder meg igjen er prisen på abennomentene jeg må ha siden jeg vil jo ha alle de funksjonene som er tilgjengelig men da må jeg ut med minimum 2520-, for ett år på begge gutta samtidig for å få fullt utbytte av trackeren.. + at det koster jo fra 1000-, - 1500-, pr sporingsenhet oppå der igjen.. Og med uførepensjon så har man ikke mulighet til å betale sånne summer på engang på en sporingsenhet men heller det enn å miste dem fordi dem kanskje løp etter ett rådyr ellernoe og løp for langt og ikke finner veien hjem igjen..  Så du betaler for trygghet på tur tenker jeg.. Jeg har mine løse på tur nesten hver eneste dag.. Det har gått bra hittil men man vet aldri..  MEN STYR UNNA LILDOG IHVERTFALL ER MITT RÅD!!! 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...