Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Donna fikk infeksjon ved 1.løpetid. Dyrlege trodde det var i livmor, men det var i skjeden, grunnet en hudbarriere der blod så vidt passerte. Den er fjernet. Dyrlege og jeg har fulgt henne med argusøyne, vil for alt i verden beholde henne som hun er. Og håper det beste, infeksjonen har antakelig lagd litt arrdannelse. Ovenikjøpet, jeg syns hun aldri kom seg etter infeksjonen, og holdt fast at noe var galt.

Etter lang tid uten at hun ble sitt gamle jeg, ba jeg om prøve av sekret i forkant av fjerning av barrieren. Tross det luktet ikke, og var ikke noe sekret, egentlig. Da det ble dyrket, viste seg at hun forsatt hadde bakterieinfeksjon i skjeden, holdt i sjakk av immunforsvaret. En bakterie som er normal i tarmen, og resistent mot de fleste antibiotika. Hun hadde fått antibiotika i kategori "virker dårlig". Fikk rett antibiotika, ny prøve og var frisk.

Jeg syns hun har blødd veldig lenge nå. (?) Det var litt lukt etter en uke, blodet var tykt. Jeg syns hun var dårlig, dyrlegen mente det var hormoner. Men fikk stikkpiller i tre dager, for normal bakterieflora / ph-verdi. Da ble hun seg selv.

Første dag med blødning nå, var 19.april. 2 uker altså. Hun er fin form, spiser, drikker vann, logrer med halen under lydighetsøvelser (som hun elsker, så det kan være lureri). Leting etter tennisball, full innsats. Blodet er tynt og lyserødt, men det kommer mye. Er det normalt? Hun virker opplagt og glad. Blodet lukter ikke. Eneste forandring i adferd, er mindre fart i lek med valpen. Ellers jobber hun hardt for å lære han jakt og underkastelse, sprette opp og få overtaket, det er valpen blitt dyktig i. Hun løper ikke i lek med valpen nå, men ligger på ryggen, bruker likevel mye energi, sparker med beina, spreller i mot, oppdrar han litt, da, rolig.

Hvor mye og hva skal hun trene under løpetid. Dyrlegen har sagt småturer på en 20 minutts tid. Det går ikke, hun får en depresjon. Greit vi går turer, hun syns det er kjedelig, blir irritert og vil hjem. Jeg tar henne ut en time på kvelden i langline, bare trav, men hun er intens, og leter etter ball. Dyrlegen sa det ikke var bra, og 1 times "arbeid" er for lenge. Hun er energisk.

Men å la henne styre på uten mål og mening går ikke, det må være en jobb, ellers finner hun bare på noe selv. Jeg syns 20 min tur om morgen, så lydighet, og snuse etter maten, søke litt i bakhagen + en time om kvelden, er minimum. Hun leker med valpen 5-7 minutt to ganger dagen. Ellers er de adskilt.

Er det å overbelaste?

Skrevet

Første dag med blødning nå, var 19.april. 2 uker altså. Hun er fin form, spiser, drikker vann, logrer med halen under lydighetsøvelser (som hun elsker, så det kan være lureri). Leting etter tennisball, full innsats. Blodet er tynt og lyserødt, men det kommer mye. Er det normalt? Hun virker opplagt og glad. Blodet lukter ikke. Eneste forandring i adferd, er mindre fart i lek med valpen. Ellers jobber hun hardt for å lære han jakt og underkastelse, sprette opp og få overtaket, det er valpen blitt dyktig i. Hun løper ikke i lek med valpen nå, men ligger på ryggen, bruker likevel mye energi, sparker med beina, spreller i mot, oppdrar han litt, da, rolig.

Hvor mye og hva skal hun trene under løpetid. Dyrlegen har sagt småturer på en 20 minutts tid. Det går ikke, hun får en depresjon. Greit vi går turer, hun syns det er kjedelig, blir irritert og vil hjem. Jeg tar henne ut en time på kvelden i langline, bare trav, men hun er intens, og leter etter ball. Dyrlegen sa det ikke var bra, og 1 times "arbeid" er for lenge. Hun er energisk.

Men å la henne styre på uten mål og mening går ikke, det må være en jobb, ellers finner hun bare på noe selv. Jeg syns 20 min tur om morgen, så lydighet, og snuse etter maten, søke litt i bakhagen + en time om kvelden, er minimum. Hun leker med valpen 5-7 minutt to ganger dagen. Ellers er de adskilt.

Er det å overbelaste?

Løpetid er ingen sykdom så fremt de ikke har livmorbetennelse eller andre infeksjoner, så det er vel bare å la henne trene og kose seg om hun har lyst og energi til det? Jeg har aldri begrenset mine tisper når de har løpetid, nesten tvert i mot. De har vært veldig oppessen og "på" under løpetid, mine tisper, så jeg har i hvert fall ikke redusert aktivitetsnivået.

Hvor mye en tispe blør under løpetid er helt individuelt. Noen blør mye, andre lite.

  • Like 1
Guest Jonna
Skrevet

Jeg gjør ingen forsjell på hundene mine under løpetiden, men tar hensyn til andre med hannhund. Trener akkurat like mye mentalt og fysisk som før.

Eneste jeg gjor forsjell på var min eldste som etter to keisersnitt viste seg å være tydelig smertepåvirket med å balle seg sammen o.l. men hun var syk pga arrvev og tålte ikke den hovene livmoren og alt som skjedde. Hun ble kastrert.

Eneste perioden jeg tar litt hensyn er den perioden de er litt falsk drektig, men da er det kravene jeg tar hensyn til: jeg vet at konsentrasjonene ikke er 100% selv om hun prøver, og jeg vet at farten i kroppen ikke er som normalt-men hun gjør så godt hun kan. Hunder har hormoner akkurat som oss. Verken vi eller hundene er syke ved normale hormoner, men har behov for litt mentale hensyn og forståelse. :) Treningsmengden fysisk går ikke ned den perioden, ikke mentale treningsmengden heller-men jeg kjenner hunden så godt at jeg vet årsaken til dagens feil uansett hvor hardt hun prøver.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...