Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Bestevenninna mi har akkurat mistet pomeranianen sin på grunn av ukjent sykdom, og er så ute av seg at hun ikke klarer å tenke på noe annet enn hunden sin. Derfor skal hun få seg en ny hund. Det eneste problemet er at hun og familien ikke har bestemt hvilken rase de skal ha ha enda. De har ikke så mye erfaring med hund, og vil helst ha en liten hund som er allergifri. Jeg selv har drevet med hund i 6 år nå og tenker kanskje at en havaneser (riktig skrevet) kan funke for familien. Jeg har ikke hatt rasen selv, men har en nabohund av denne rasen, og som jeg kan se er det virkelig en herlig hund. Moren jobber hjemme 3 dager i uken (+helg), og faren jobber også ganske mye hjemme, så hunden vil ikke være alene hjemme så lenge. Familien har 3 barn og 2 voksne i alt, der venninna mi går på ungdomsskolen og søstrene går i 6. klasse. Det er altså ikke småbarn i familien. De har tenkt til å ha en hund som er lett å trene, kan gå litt lange turer uten at rasen trenger veeeeldig mye mosjon. De har også tenkt til å prøve seg på agility og freestyle/heelwork to music som jeg selv driver med. Hva tenker dere?

Skrevet

Det finnes ikke allergifrie hunder. Det finnes allergivennlige hunder, men det er svært individuelt om man faktisk tåler dem eller ei.

Ellers så tenker at det ikke er et dumt forslag. :) Man har jo også pudlene, morsomme, klovnete hunder, om det er som de skal. :)

Skrevet

Som foreslått kan en havanais passe. Den er liten, allergivennlig (ikke allergifri), lettlært, veldig lærevillig, trenger ikke allverden med mosjon og er ganske førerorientert. Men det er for det første viktig å sjekke seg for om man tåler den rasen. Besøk flere individ og sjekk om dere liker hunden, ta på, gnur ansiktet i pelsen, og la hunden slikke litt på hånden. Det finnes også mange andre bichon-raser å se på, og de er generelt like alle sammen. Bichon Frisé, Bichon Bolognese, Malteser, Løwchen og Russisk Bolonka kan dere også de på. Husk at hvis vedkommende som er allergisk reagerer på feks havanais behøver man ikke være allergisk for feks malteser. Det er også noen hunder som ikke ansees å være allergivennlige som er det for noen. Jeg har er søskenbarn med allergi, men han lever helt normalt med to langhårede dachser. Den er lettlært med stor lærelyst, noe som gjenspeiler seg i at de tidligere ble brukt som sirkushunder. Men de er ganske ydmyke, så ikke vær for hard eller streng om den gjør noe feil/som den ikke har lov til. Den flyver ikke på veggen av en fridag i ny og ne, men vi fikk en som elsker å gå tur. Han er med på alt, uansett vær, og tror en border collie hadde sagt seg fornøyd før vår gjør det. Fikk han for lite mosjon en periode (og vi lufter han ofte bak i hagen) kunne han ta saken i egne hender og gå en runde rundt og komme tilbake. Det er ikke en type som stikker langt, men holder seg til områder den kjenner og kommer alltid tilbake innen kort tid! Men det er en veldig viktig ting å huske på når man skaffer seg en allergivennlig rase. Alle bichon-rasene behøver langt over gjennomsnittet med pelsstell. Bading 1 gang i uken eller annenhver uke, og børsting flere ganger i uken er ikke å se bort ifra. Så vil man ha en så må(!) man innfinne seg i mye børsting. Dekken, seler ol tover lett pelsen. Er hunden våt må den gjennombørstes for våt pels - den tover seg! Ellers børster jeg vår ca en gang om dagen. Andre velger å gjøre det 2-3 ganger i uken, men blir da sittende i en time eller to. Jeg bruker bare 20 min når jeg børster hver gang, for da har ikke flokene tid til å "sette seg" og bli store. Puppycut er også ganske populært hos de som ikke liker pelsstell, men dette bør tenkes gjennom. Det er ikke alltid det er et problem, men vår ble alt for varm om sommeren og frøs på vinteren når vi gjorde det. Og klær på vinteren tovet mye. Det er viktig å huske på at havanaisen ikke har vanlig pels, nærmest hår, og de har ikke underull. Derfor røyter de ikke (heller har de ikke røyteperioder), og de har såkalt ettlags pels. Denne pelsen tar vare på temperaturen til lufta inni pelsen nært huden, den isolerer utenfra både mot varme og kulde, og er bare varmen hunden slipper ut som påvirker. Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Miniatyr eller toy puddel? Viss ikke tenker jeg chinese crested eller chinese crested powderpuff :-)

Har powder puff selv, men dessverre er det mange useriøse oppdrettere i Norge :(
Skrevet

Som foreslått kan en havanais passe. Den er liten, allergivennlig (ikke allergifri), lettlært, veldig lærevillig, trenger ikke allverden med mosjon og er ganske førerorientert.

Men det er for det første viktig å sjekke seg for om man tåler den rasen. Besøk flere individ og sjekk om dere liker hunden, ta på, gnur ansiktet i pelsen, og la hunden slikke litt på hånden. Det finnes også mange andre bichon-raser å se på, og de er generelt like alle sammen. Bichon Frisé, Bichon Bolognese, Malteser, Løwchen og Russisk Bolonka kan dere også de på. Husk at hvis vedkommende som er allergisk reagerer på feks havanais behøver man ikke være allergisk for feks malteser. Det er også noen hunder som ikke ansees å være allergivennlige som er det for noen. Jeg har er søskenbarn med allergi, men han lever helt normalt med to langhårede dachser.

Den er lettlært med stor lærelyst, noe som gjenspeiler seg i at de tidligere ble brukt som sirkushunder. Men de er ganske ydmyke, så ikke vær for hard eller streng om den gjør noe feil/som den ikke har lov til.

Den flyver ikke på veggen av en fridag i ny og ne, men vi fikk en som elsker å gå tur. Han er med på alt, uansett vær, og tror en border collie hadde sagt seg fornøyd før vår gjør det. Fikk han for lite mosjon en periode (og vi lufter han ofte bak i hagen) kunne han ta saken i egne hender og gå en runde rundt og komme tilbake. Det er ikke en type som stikker langt, men holder seg til områder den kjenner og kommer alltid tilbake innen kort tid!

Men det er en veldig viktig ting å huske på når man skaffer seg en allergivennlig rase. Alle bichon-rasene behøver langt over gjennomsnittet med pelsstell. Bading 1 gang i uken eller annenhver uke, og børsting flere ganger i uken er ikke å se bort ifra. Så vil man ha en så må(!) man innfinne seg i mye børsting. Dekken, seler ol tover lett pelsen. Er hunden våt må den gjennombørstes for våt pels - den tover seg! Ellers børster jeg vår ca en gang om dagen. Andre velger å gjøre det 2-3 ganger i uken, men blir da sittende i en time eller to. Jeg bruker bare 20 min når jeg børster hver gang, for da har ikke flokene tid til å "sette seg" og bli store.

Puppycut er også ganske populært hos de som ikke liker pelsstell, men dette bør tenkes gjennom. Det er ikke alltid det er et problem, men vår ble alt for varm om sommeren og frøs på vinteren når vi gjorde det. Og klær på vinteren tovet mye. Det er viktig å huske på at havanaisen ikke har vanlig pels, nærmest hår, og de har ikke underull. Derfor røyter de ikke (heller har de ikke røyteperioder), og de har såkalt ettlags pels. Denne pelsen tar vare på temperaturen til lufta inni pelsen nært huden, den isolerer utenfra både mot varme og kulde, og er bare varmen hunden slipper ut som påvirker.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Takk for svar! Ingen i familien har allergi. De liker bare ikke hundelukt så godt. Faktisk så skal de dra for å se på en kennel som har oppdrett på denne rasen i nærheten. Jeg driver selv med klikkertrening og mye med pelsstell siden hunden min må stelles ofte slik at pelsen ikke blir et kråkereir, så hvis de trenger hjelp til noe har jeg lovet å hjelpe:-)
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...